Letošní téma zní: Zastavte roboty. Jedním z míst, na němž mohou děti s robotími rebely změřit své síly je i Křemešník, konkrétně Stříbrná studánka.

Celé léto budou děti bojovat proti vzbouřeným robotům, jejichž povstání začalo v dílně profesora Chao-se. Rebelující roboti vedení takzvaným Šéfíkem rozesílají do veškerých domácích spotřebičů viry.

Ti, kdo trpí strachem 
z vývoje robotechnologií či 
z jejich případných negativních dopadů na lidstvo, mohou být ale úplně klidní. Nejedná se o reálný případ vzpoury umělé inteligence, nýbrž o chytlavé téma soutěže pro děti a jejich rodiče či prarodiče.

Děti sice díky soutěži budou muset svou pozornost na moment přesunout od obrazovek televizorů k obrazovkám počítačovým, budou ale zároveň nuceny vyrazit do přírody. Kromě Křemešníku je soutěž zavede třeba na zámek Červená Lhota, do jihlavské zoologické zahrady či ke zřícenině rozhledny Rudný.

Soutěž byla odstartována již první prázdninový den, zapojit se ale mohou děti kdykoli během prázdnin. Pokud navíc splní podmínky soutěže a do 28. srpna 
se zaregistrují do soutěže
o ceny, mohou získat zajímavé odměny.

Záchrana světa je vcel-
ku prostá. Na webových stránkách www.decko.cz/div účastníci soutěže naleznou mapu, na které je zakresleno všech sto sedmdesát míst, na nichž naleznou schránky s kódy neboli tajnými symboly.

S pomocí těchto symbolů pak získávají různý stupeň agentské odbornosti a bojují tak proti vzbouřeným robotům. K přihlášení do soutěže o ceny pak stačí pouze tři zmíněné kódy. Děti přitom nemusí bloudit pouze lesy a stezkami. Na své si přijdou i milovníci kulturních památek, hradů a zámků či jejich odrazů v podobě zřícenin.

A jak přesně děti schránku s kýženým kódem najdou? Na mapě se zvýrazněnými body na internetových stránkách televizního kanálu Déčko je většinou přesně popsána trasa, jak se děti k cíli dostanou. Pokud ji tedy rodiče dětem neprozradí, mohou je ke schránce nenápadně dovést. Pomocnou ruku podá i každé turistické informační centrum.

Jak uvedla vedoucí dětského webu Štěpánka Sunková, dostat děti od obrazovky, to je div. „Naším cílem je dětem, jejich rodičům a prarodičům opět nabídnout zábavnou celoprázdninovou hru jako mož-nost užít si volné chvíle společně a aktivně," vysvětlila Sunková.

Podobná soutěž totiž neprobíhá letos poprvé. Déčku se daří přivádět děti k aktivně trávenému volnému času již třetím rokem. První ročník soutěže s názvem Zachraňte duhu získal řadu ocenění například v oblasti grafiky a umístil se mezi desítkou nejlepších na festivalu Prix Europa v Berlíně.

Karolína Hovorková