Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2016 na Vysočině – první čtvrtletí

Vysočina - Co se událo na Vysočině v roce 2016......

27.12.2016
SDÍLEJ:

Do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy přijeli koncem ledna první křesťanští uprchlíci z Iráku, včetně několika dětí. Dlouho se však nezdrželi...Foto: Deník/archiv

Leden

1. ledna
Bystřice nad Pernštejnem (okres ZR) – Od 1. ledna ukončila činnost bystřická pobočka Katastrálního úřadu pro Vysočinu. Lidé, kteří si tam vyřizovali své záležitosti, začali územně spadat pod pracoviště ve Žďáře. V Bystřici zbylo jen kontaktní místo v budově městského úřadu se dvěma pracovními dny v týdnu.

5. ledna
Pelhřimov – Obyvatelé Pelhřimova se nemusejí bát, že by s příchodem nového roku museli kvůli tradičním poplatkům sáhnout hlouběji do kapsy. Za nájem, odpad a psa zaplatí stejně jako v roce 2015.

6. ledna
Havlíčkův Brod – Oprava Staré radnice v Havlíčkově Brodě byla zastavena. Zastupitelé vypověděli smlouvu pražské společnosti Toget, která měla dokončit rekonstrukci historického objektu v objemu devatenácti milionů korun. Městu tak vznikly další škody.

7. ledna
Telč (okres JI) – V Telči otevřeli pro veřejnost nový krytý zimní stadion u základní školy Masarykova, který funguje celoročně. Novou lední plochu přišlo v první hodině veřejného bruslení otestovat kolem stovky lidí.

9. ledna
Přibyslav (okres HB) – Tradiční výrobce oblíbené lučiny a pribináčku změnil název firmy. Francouzská společnost TPK převzala nový firemní název Savencia. Název má podpořit mezinárodní viditelnost společnosti a zdůraznit její hodnoty.

12. ledna
Dukovany (okres TR) – Vojenské konflikty, uprchlická krize a množící se teroristické útoky v Evropě. Následky napjaté mezinárodní situace pocítlili i lidé na Třebíčsku. Zvýšený stupeň ochrany platí pro zaměstnance Jaderné elektrárně Dukovany. „Zpřísnil se vstup do areálu i pohyb v něm," potvrdil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Žďár nad Sázavou – O dokončení takzvaného malé-ho obchvatu města jednali zástupci žďárské radnice s ministrem dopravy Danem Ťokem. Ten město navštívil v rámci své pracovní cesty na Vysočinu. Propojení ulic Brněnská a Jihlavská by znamenalo odvedení tranzitní dopravy ze středu města.

14. ledna
Havlíčkův Brod – Nemocniční pavilon číslo deset v Havlíčkově Brodě jde k zemi. Rada Kraje Vysočina odsouhlasila veřejnou zakázku na demolici stoletého pavilonu a zároveň i přípravu území pro přístavbu nového domova pro seniory se zvláštním režimem. K vyhlášení této zakázky přistoupil kraj až po souhlasném usnesení brodské radnice.

20. ledna
Humpolec (okres PE) – Populární herec a komik Lukáš Pavlásek potvrdil Deníku, že se skutečně narodil v Humpolci. „S Humpolcem to mám tak, že máma, která je z Prahy, tam jela na návštěvu za kamarádkou a rovnou mě tam porodila v porodnici. Takže v Humpolci jsem žil asi prvních 14 dnů života," napsal Lukáš Pavlásek do redakce.

21. ledna
Třebíčsko – Následky suchého roku 2015 pocítily pěstitelské pálenice s odstupem až na konci ledna. Místo aby se v jejich kotlích zahřívaly švestkové kvasy a z chladicích spirál tekla slivovice, zpracovávaly převážně jen jablka. Švestek se na většině míst Třebíčska urodilo málo.

22. ledna
Polná (okres JI) – V Polné se konala předpremiéra dvoudílného filmu Zločin v Polné za účasti předních protagonistů a režiséra Viktora Polesného. Příběh se vrací k vraždě švadleny Anežky Hrůzové z Polné z roku 1899 a následné hilsneriádě, která přinesla silnou vlnu antisemitismu.

23. ledna
Lhota-Vlasenice (okres PE) – Činorodá vesnice Lhota-Vlasenice chystala pro rekreační sportovce běžkařské trasy. Díky úpravě terénů s dostatkem sněhu za pomoci speciálního skútru se mohli běžkaři chystat už na sedmou sezonu.

24. ledna
Čížov (okres JI) – Do rekreačního střediska Okrouhlík u Čížova nedaleko Jihlavy přijela skupinka třiceti iráckých křesťanských uprchlíků. Všichni pocházeli z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát.

25. ledna
Třebíč – Sběratelé umění jsou ochotní dobře zaplatit především za práce doma nedoceňovaného třebíčského experimentátora Ladislava Nováka. Jeho díla se na zahraničních aukcích prodávají za stovky až tisíce eur. „Kvalitních věcí nebývá dostupných moc, ale sem tam se objevují. Od toho se pak odráží cena. Jedna Novákova růže se vydražila za 230 tisíc korun," popisuje Lubomír Kressa.

Žďár nad Sázavou – Rekordní výtěžek ohlásili pořadatelé tříkrálové sbírky, kterou po celé republice pořádala Charita Česká republiky. Ve žďárském okrese se při tradiční tříkrálové koledě vybralo 2 830 223 korun. To bylo o 185 029 korun více než v roce 2014.

Únor

4. února
Ledeč nad Sázavou (okres HB) – Na hradě v Ledči nad Sázavou probíhá natáčení pokračování divácky velmi úspěšné pohádky Anděl Páně 2. Tu má na svědomí opět režisér Jiří Strach. Filmaři natáčeli na hradě několik dní, poté se přesunuli do Českého Krumlova.

5. února
Čížov (okres JI) – Do rekreačního areálu Okrouhlík u Čížova dorazila druhá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Celkem šlo o sedmnáct lidí včetně devíti dětí. Přidali se k první skupině, která přiletěla na konci ledna.

Chlum – Po dalešickém pivovaru, třebíčském Podklášterním pivovaru Urban, Gajdošovi z Biskupic a vladislavském Heřmanovi vstoupil v únoru na trh další minipivovar z Třebíčska, Horác z Chlumu. Majitel Miloš Vostrý si nechal zaregistrovat několik ochranných známek, Horácký pivovar, Horác, Horácký ležák a Horácká desítka.

6. února
Havlíčkův Brod – Ve firmě Pleas Havlíčkův Brod došlo k vraždě. Obětí činu se stal jeden ze zaměstnanců, dvaadvacetiletý skladník. Podle svědků byl ubodán třiačtyřicetiletým útočníkem, který ve firmě pracoval zhruba tři týdny, a byl přidělen na pozici svářeče.

Humpolec – Policisté dopadli v Humpolci mladého Rumuna, jemuž hrozilo vězení za znásilnění. Tehdy Deník zaznamenal reakci mladé ženy, která prohlásila, že se bojí po městě chodit sama. Zahraniční agenturní pracovníci se podepsali i pod další incidenty ve městě.

8. února
Pelhřimov – Začaly jarní prázdniny a dvě učitelky z Pelhřimovska, Lucii Bečkovou z Pelhřimova a Alenu Michálkovou z Černovic, čekaly přípravy na další účinkování v anketě Zlatý Ámos. Alena Michálková nakonec došla až do finále.

16. února
Havlíčkův Brod – Během několika málo dní neznámý vandal poničil po celém Havlíčkově Brodě osmnáct automobilů. Většinou šlo o rozbitá čelní i zadní skla a poničené karoserie. Celková škoda se vyšplhala na 177 tisíc korun. Kriminalisté případ vyšetřují jako trestný čin poškozování cizí věci. Auta si pachatel vybíral náhodně v různou denní i noční hodinu. Šlo jak o starší, tak i nové vozy.
Červená Řečice (okres PE) – Červená Řečice vedla už deset měsíců právní spor o pozemky na okraji města s Arcibiskupstvím pražským. Radnice v nejmenším městě na Pelhřimovsku měla dlouhé roky za to, pozemky patří městu, ale soud rozhodl, že patří v rámci církevních restitucí arcibiskupství.

18. února
Jihlava – V Nemocnici Jihlava začala celková rekonstrukce interního pavilonu. Nejrozsáhlejší oprava v historii nemocnice bude trvat dva roky a rozpočet na akci je ve výši 308 milionů korun.

Třebíč – Začala stavba nové tělocvičny pro Obchodní akademii a Hotelovou školu v Třebíči-Borovině. Délka stavby byla na začátku odhadována na jeden rok. Nové zázemí pro tělesnou výchovu v Borovině zaplatí Kraj Vysočina a stát bude 37,5 milionu korun.

20. února
Bohdalov (okres ZR) – Vznikla největší relaxační pyramida v Česku. Lidé ji najdou v Bohdalově na Žďársku. Jehlanovitou konstrukci nechal postavit známý astrolog a bylinkář Emil Havelka.

23. února
Žďár nad Sázavou – Celkem 34 žáků z celé Vysočiny, Pardubického kraje, Královéhradeckého kraje a Slovenské republiky se sjelo na soutěž Řemeslo Vysočiny 2016 do Žďáru nad Sázavou. Tu pořádalo pracoviště ve Strojírenské ulici Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Žďáře nad Sázavou.

24. února
Jihlava – Sanační práce ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny vedly k objevení neznámých prostor. Odborníci našli v budově v Komenského ulici v Jihlavě zazděný vchod. Jde o vchod do další úrovně sklepa, případně o klenutí nad zapomenutou studnou.

25. února
Velká Bíteš (okres ZR) – Do bítešského „chodníku slávy" před restaurací U Raušů přibyla hvězda legendy české populární hudby Heleny Vondráčkové. Ta svou hvězdu dostala na Sportovním plese, při kterém se tradičně v Bíteši vyhlašují výsledky ankety Sportovec města.

26. února
Třebíčsko – Zásahové jednotky sborů dobrovolných hasičů, které mají za povinnost zřizovat obce, mohly už letos čerpat dotace na obnovu své techniky. Polovinu příspěvku už dříve deklaroval dát stát a o zbytek se podělí kraje a obce. V hotelu Zámek Valeč to oznámili představitelé Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí.

Březen

1. března
Havlíčkův Brod – Postrach majitelů aut v Havlíčkově Brodě je lapen. Je jím dva a třicetiletá žena, která ve městě poničila osmadvacet aut. Vybíjela si tak svůj vztek z toho, že nebyla spokojená se svým životem. Těsně před zadržením ještě stihla vhodit láhev do budovy v Horní ulici v Havlíčkově Brodě. Žena skončila v policejní cele.

3. března
Velké Meziříčí (okres ZR) – Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí se stala Rozhlednou roku. Vybrali ji účastníci hlasování, které připravil celostátní Klub přátel rozhleden.

5. března
Humpolec (okres PE) – Výzkum Město pro byznys už posedmé vyústil ve zjištění, že nejlepším místem pro podnikání na Vysočině je Humpolec. Poprvé dominoval v tomto hodnocení v roce 2008. Letos ve výzkumu uspěly i Pelhřimov a Pacov.

8. března
Žďár nad Sázavou – Přívaly mokrého a těžkého sněhu paralyzovaly celé Žďársko. Silničáři při kalamitě nestíhali udržovat komunikace sjízdné, v kopcích stála auta. Hasiči, kteří je vyprošťovali, byli v terénu od časného rána až do noci.

11. března
Havlíčkův Brod – Okresní soud v Havlíčkově Brodě odsoudil brodského podnikatele Františka Holase podmíněně na dva roky a šest měsíců se zkušební dobou na čtyři roky, a to za přečin způsobení úpadku. Soud mu také uložil zákaz podnikání na čtyři roky. Holas provozoval na brodském náměstí dva obchody se sportovním vybavením.

Markvartice (okres JI) – Problémová křižovatka Kasárna u Markvartic na Telčsku se pravděpodobně v příštím roce změní na kruhovou. Informovala o tom ředitelka krajského ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová. Nehody na ní mívají často fatální následky.

17. března
Černovice (okres PE) – Po odchodu praktické lékařky, která měla ordinaci v Černovicích, na mateřskou dovolenou přišli o dostupnou lékařskou péči i klienti ústavu sociální péče v nedaleké Lidmani. Černovicko se s obsazením postu praktického lékaře potýkalo dlouhodobě.

Třebíč – Zdeňka Mládková se osm let soudila s Nemocnicí Třebíč o oprávněnost výpovědi, kterou dostala na konci roku 2007 po kauze záměny novorozenců. Na začátku letošního roku vrátil Nejvyšší soud její případ zpět k Okresnímu soudu v Třebíči. A vše mělo začít nanovo. Obě strany se však po letech soudních sporů rozhodly vyřešit věc dohodou. Ta spočívá v tom, že Zdeňka Mládková nedostala kvůli kauze výpověď, ale pracovní poměr skončil dohodou.

18. března
Brzkov (okres JI) – Lidé v Brzkově se sešli na protestní akci proti případné obnově těžby uranu v lokalitě. K místnímu kulturnímu domu přišlo na sedm desítek místních.

19. března
Třebíč – Od uzavření kina Moravia letos uplynulo deset let. V minulosti se z něj mělo stát centrum dětí, klub důchodců, hotel či společenské centrum. Nyní by vedení města rádo získalo peníze na vybudování komunitního centra.

22. března
Golčův Jeníkov (okres HB) – Dva lidé přišli o život při dopravní nehodě, ke které došlo v Golčově Jeníkově. Nákladní vlak se tam přímo na železničním přejezdu střetl s osobním autem. V autě cestovali muž a žena, kteří následkům vážných zranění na místě podlehli. Strojvedoucí přitom řídil pod vlivem alkoholu.

Jihlava – V jihlavském City Parku skončilo bezplatné parkování. Ve všední dny jsou první tři hodiny parkování zdarma, o víkendu je zdarma pět hodin. Po překročení této doby zaplatí parkující dvacet korun za hodinu.

22. března
Třebíčsko – Obce se konečně dohodly na vedení nových silnic, které mají v budoucnu vyvést značnou část dopravy z Okříšek, a k obchvatu městyse připojit novou silnici k průmyslové zóně u Nové Vsi. Původní návrhy se nezamlouvaly postupně Petrovicím, Krahulovu a Nové Vsi. Vznikl tak kompromisní návrh.

23. března
Žďár nad Sázavou – Tisíce lidí sledovaly tradiční pašijovou hru s názvem Co se stalo s Ježíšem. V přírodním areálu ve žďárské čtvrti Libušín ji sehrály dvě stovky amatérských herců z řad žďárských farníků a studentů.

26. března
Pelhřimov – Už počtvrté ohlásili projekci v Pelhřimově organizátoři regionální části festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Na přelomu března a dubna byl pak v hotelu Slávie k vidění i belgický snímek o radikálním islamismu.

Autor: Redakce

27.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak si zatím stojí v tabulce okresního přeboru Golčův Jeníkov, který po jedenácti kolech posbíral 4 body.

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Ilustrační foto.

Slovan zabral, porazil Strání

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě láká na nové autory

Havlíčkův Brod – Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě opět ožije již 27. Podzimním knižním veletrhem, který nabídne nejen české a zahraniční tituly, ale také koncert tria Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

Vysočina – V 11. kole I. B třídě se o víkendu odehrály hned čtyři derby. Lípa porazila nováčka ze Starého Ranska, které tak zůstává blízko dna tabulky. Jednoznačný výsledek byl k vidění V Tisu, kde domácí padli 4:1 s Habry a ve Štokách, kde místní Sokol porazil Rozsochatec 6:1.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Vysočina – V 8. kole druhé ligy uspěli z vysočinských týmů pouze Bruslaři v derby s Pelhřimovem. Žďár padl v Klatovech, Moravské Budějovice přenechaly doma body Nymburku.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení