Rychlobruslařce Martině Sáblíkové se to v závodě Světového poháru na 3 000 metrů podařilo. Od prvních metrů vedla, Němku Stephanii Beckertovou ani na chvíli nepustila před sebe a v cíli byla o více než půldruhé vteřiny rychleji.

Také čas byl v porovnání s minulým Světovým pohárem v Heerenveenu výrazně lepší: 4:02,46 minuty.

Přesto to znovu na vítězství nestačilo. Jak to?

O patnáct setin vteřiny totiž byla rychlejší další německá hvězda Claudia Pechsteinová čtyřicetiletá veteránka, která startovala už v první polovině závodu.

Tatáž žena, která byla před týdnem v Heerenveenu až jedenáctá a o třináct vteřin pomalejší! A ta samá Claudia Pechsteinová, která ještě v sobotu na patnáctistovce podala jen průměrný výkon, zatímco Martina Sáblíková letěla za skvělým časem a čtvrtým místem na své vedlejší trati.

„V průběhu jízdy jsem úplně zapomněla na to, kolik jela Pechi, a myslela jen na Beckertovou. Když jsem si to zase uvědomila, bylo už pozdě, ale 15 setin je kousek. No…, trošku mě to mrzí," přiznala později Martina Sáblíková.

„Že stíhám i Pechi, mi docvaklo, až když mi Petr do posledního kola řval, že na ni ztrácím půl vteřiny. No tak bohužel. Ale pódium je pódium, jsem tam s nimi. Hlavně že to bylo lepší než minulý týden. 4:02 místo 4:06, to je něco úplně jiného." Včera bylo vše jinak než před týdnem.

Legendární německá rychlobruslařka, která závodí ve stínu dopingové kauzy, slavila pohárové vítězství číslo 24.

Češka nedosáhla na triumf číslo 27, ale dá se říct, že byly spokojené obě.

„Nevěřila jsem, že můj čas může stačit na vítězství. Myslela jsem si, že na ty dvě to stačit nebude," nechala se slyšet Claudia Pechsteinová.

V pořadí dlouhých tratí má Martina Sáblíková stejně bodů jako Stephanie Beckertová. „Kdyby nebylo těch patnácti setin, už bych vedla sama," zalitovala dvojnásobná olympijská šampionka. „Tentokrát jsem nechtěla dát Stephanii šanci. Chtěla jsem, aby od začátku viděla, že mám náskok. Strašně moc jsem jí chtěla ukázat, že se mnou musí počítat. To byla obrovská motivace."

Bude to letos tuhá bitva. Už za týden v Astaně.