V pelhřimovském kině Vesmír můžete od úterka až do pátku za lidové vstupné procestovat řadu zemí za pakatel v pohodlí kinosálu, a to díky Mezinárodnímu festivalu outdoorových filmů.

„Tento festival letos slaví desáté narozeniny, my jsme se k němu připojili pošesté," sdělil vedoucí pelhřimovského kina Vesmír Zdeněk Zieman. Po všechny čtyři dny se promítá vždy od sedmnácti a od dvaceti hodin. Diváci se tak mohou těšit na dva bloky, které zahrnují několik dokumentárních filmů s outdoorovou tématikou.

Návštěvnost je malá

Lidé se letos budou moci s horolezci podívat na vrcholky hor, seznámit se se skydivingem, projet se trabantem  Hedvábnou stezkou nebo poznat místa, kde nefunguje mobilní telefon a kde se traduje, že domorodci si tam dávají cestovatele k obědu.

Podle Ziemana ale tento festival v Pelhřimově zatím nevzbudil takový zájem jako v dalších městech České republiky, která se ho účastní. „V uplynulých ročnících chodilo lidí poměrně málo, přitom program je bohatý a nabízí velice zajímavé filmy," podotknul Zdeněk Zieman. Nalákat diváky do kina se letos snaží doprovodná výstava fotografií Jiřího Kráčalíka nazvaná Dotknout se hory.

Ta je v pelhřimovské Galerii M k vidění už od třetího října a zájemci si ji mohou prohlédnout až do posledního festivalového dne, tedy do tohoto pátku.  „Každý, kdo na výstavu přijde, má nárok na slevu 50 procent na návštěvu festivalu," informovala Radka Paclíková z Galerie M.

Jak doplnila, velký zájem o zvýhodněné vstupné ale mezi návštěvníky výstavy není. „Třeba se zvýší až poté, co festival v Pelhřimově začne," míní Paclíková.

Jiří Kráčalík je zakladatelem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Jako fotograf a pořadatel se zúčastnil řady expedic do hor a velehor v zahraničí, kde vystoupil na více než sto padesát vrcholů.

Diváci ještě nedozráli

On sám vidí v nezájmu Pelhřimovských o festival dva důvody. „Buď je na vině propagace nebo zdejší diváci pro tento žánr ještě nedozráli," uvedl Kráčalík. Ten vzápětí dodal, že nejvíce příznivců si Mezinárodní festival outdoorových filmů našel například v Ostravě či Spáleném Poříčí.  „Velkou návštěvnost míváme také ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde na každé promítání přišly více než dvě stovky diváků, včetně žáků z tamních škol, což je skvělé," uzavřel Jiří Kráčalík.