Jak Deník už dříve informoval, Nemocnice Pelhřimov ukončila k 30. září loňského roku činnost černovické ordinace doktorky Lucie Křivohlavé z důvodu jejího odchodu na mateřskou dovolenou.

Jelikož doktorka Křivohlavá měla na starost i klienty 
z lidmaňského ústavu, lékař momentálně chybí i v této obci. „Od konce září je u nás 
v ústavu situace velmi špatná. Sehnat lékaře, který by do naší ordinace dojížděl pravidelně alespoň jednou týdně, se nedaří. Vypadá to tak, že na Vysočině prostě volní lékaři nejsou," postěžoval si ředitel ústavu sociální péče v Lidmani Luboš Milichovský.
Zmíněná lékařka dojížděla do ordinace lidmaňského ústavu jednou týdně a měla tam na starost rovných sto klientů se zdravotním postižením. „Když nastal akutní stav a náš klient potřeboval lékařskou pomoc ihned, dojeli jsme do Černovic, kde měla doktorka Křivohlavá stálou ordinaci," přemítal Luboš Milichovský.

Dodal také, že teď musí kvůli takovýmto situacím přivolávat zdravotnickou záchrannou službu. „Záchranku jsme během posledních tří týdnů museli volat asi pětkrát. V ústavu sice máme svou zdravotní sestru, ale nikdo z nás nedokáže stav klienta odhadnout. Hlavně nechceme nechat nic náhodě," dovysvětlil ředitel Luboš Milichovský, jak vyhledávají lékařskou pomoc v ústavu teď.

Služby lékařky Lucie Křivohlavé navíc využívali i zaměstnanci ústavu sociální péče v Lidmani. „Naši zaměstnanci k doktorce docházeli například na preventivní prohlídku. Navíc když k nám nastoupí nový zaměstnanec, je potřeba, aby měl určité lékařské vyšetření. To si teď ale musí zařídit u svého obvodního lékaře," prozradil Milichovský, jaká další úskalí momentální situace v Lidmani skrývá.
Ředitel vyzdvihl i další problémy spojené se stále vyhledávanou lékařskou péčí v Lidmani. Klientům domova totiž v případě nemoci nemá kdo vypsat neschopenku.

Zhruba čtyřicet klientů lidmaňského ústavu dochází do zaměstnání. „Když se potom některému z klientů udělá v práci špatně, odvezeme ho do Pelhřimova na pohotovost, kde mu udělají vyšetření. Neschopenku mu zde ale nevypíší. To pak řešíme s doktorkou Kubíčkovou, která dojíždí do Černovic, ale tu také nemůžeme obtěžovat pokaždé," vysvětlil Milichovský.

Lékařskou péči v obci má povinnost zajistit Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s Krajem Vysočina. „Po dohodě s pojišťovnou máme alespoň zajištěnou spolupráci s interním oddělením pelhřimovské nemocnice. Naše zdravotní sestra tam tak občas zajede a vyřídí potřebné záležitosti," ukončil Milichovský.

Ze strany Nemocnice Pelhřimov šlo od začátku, co se týče praktické lékařky v Černovicích, o dočasnou výpomoc. „Situace s hledáním nového lékaře je pořád stejná. Stále také platí slíbené bonusy, které novému lékaři v Černovicích poskytneme," řekl starosta Černovic Jan Brožek.

Lékař, který ordinaci v Černovicích otevře alespoň na dobu pěti let, si bude moci vybrat mezi nulovým nájemným v zrekonstruovaném bytě, nulovým nájemným ordinace po dobu pěti let, 250 tisíci korunami, které bude moci využít, jak bude chtít, nebo parcelou, kterou by dostal zdarma.