Neprohrála, Nizozemku Ireen Wüstovou porazila o pět sekund. Na vítězství v evropském čtyřboji to však nestačilo. Česká rychlobruslařka v ruském Čeljabinsku zkompletovala svou sbírku cenných kovů: ke čtyřem zlatým a třem bronzovým medailím přidala premiérové stříbro. Slušná bilance, viďte?

O víkendu ovládla závody na 3000 a 5000 metrů, zajela dva traťové rekordy. „Takže spokojenost," hlásila trojnásobná olympijská šampionka.

Na hvězdnou Nizozemku Ireen Wüstovou jí síly nestačily. „Ale i tak jsem opravdu spokojená. Jen na 1500 metrech jsem malinko zaškobrtla. Čekala jsem, že bych mohla jet za 1:57, pak bych měla před pětkou třeba jen nějakých sedm vteřin manko."

Patnáctistovka vám dala pořádně zabrat, že?

V cíli jsem myslela, že umřu. A za hodinu a půl jsem měla jít na start. Ale ten konec pětky nebyl špatný.

Měla jste od trenéra nějaké pokyny?

Petr (Novák) mi říkal: Hele, rozjeď to, srovnej se a uvidíš, jak to bude vypadat. Po třech kilometrech jsem se rozjela, jenže zbývalo posledních pět kol a už to nešlo stáhnout. Nechtěla jsem to hned po startu nakopnout, abych třeba úplně nerupla.

Bavily jste se pak s Wüstovou o něčem?

Gratulovaly jsme si a ona říkala: Zkusila jsem na tebe to samé, co na olympiádě bojovat s tebou v prvních kolech. Já jí říkala: Byla jsem po patnáctistovce hrozně unavená. Ona se začala smát a povídala: Jenže pak po třech kilácích pětky, kdy už umíráme, jedeš, jako by se nic nedělo.

Jak se vám vlastně spalo před nedělním programem? Po prvním dnu jste byla druhá…

Každý říkal, že bych Ireen mohla porazit. Spánek nebyl úplně ideální, ale těžko říct, jak spaly ostatní.

Wüstová se zlepšila i na pětce. Je teď těžší ji porazit, ne?

Nemívala pětku tak dobrou, to ne. Možná by to bylo jiné, kdybychom nejely spolu. Tohle bylo takticky rozjeté, zkoušela jsem na ni nastoupit po 3000 metrech, ale ona moc nevykapala. Prostě tu pětku vylepšila, pět vteřin na ni nestačilo.

Vzpomněla jste si na mistrovství Evropy ve víceboji 2007, kde jste dokázala stáhnout dokonce čtrnáct sekund?

Jet na otevřené dráze je trochu něco jiného je tam jiný led, velkou roli hraje také vítr, šance je větší. V hale je jedenáct vteřin strašně moc.

Váš trenér říká, že jste ve formě. Těšíte se na další závody?

Musím říct, že jo. I ta pětistovka ukázala, že jsme se připravovali v Collalbu dobře. Za měsíc máme mistrovství světa, snad se dá něco ještě zvládnout.