Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sehnat vlastního kronikáře? Pro většinu obcí těžký úkol

Žďársko - Kronikáři jsou doslova nedostatkovým zbožím. Povinnost vést obecní kroniku je obcím daná zákonem. Ty však mají často problém ochot-ného člověka, který by se této funkce ujal, vůbec najít.

26.5.2014
SDÍLEJ:

Už podesáté uspořádali pracovníci Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou setkání kronikářů. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Vím, jak je pro obce velice těžké někoho, kdo by měl o tu-to práci zájem, sehnat. My naštěstí svého kronikáře máme. Jiřina Palečková píše kroniku už asi dvacet let. Je to místní patriotka, takže to dělá s láskou," řekl starosta Radňovic František Dvořák.

Zákon sice ukládá obcím vést kroniku, na druhou stranu neexistuje žádná sankce, pokud tak radnice nečiní.

„Většinou je funkce kronikáře i placená, ale není to pravidlem. Kronikář, to nikdy nebylo povolání. Až před nedávnem jsem zjistil, že v Praze mají i pracovní místo pro městského kronikáře," uvedl archivář a zároveň kro-nikář Nového Města na Moravě Vít Křesadlo. Novoměst-ský kronikář vede pravidelné zápisy nejen o městě samotném, ale také o dění v jeho místních částech. Hodně mu při tom pomáhají hasiči, kteří si vedou své vlastní hasičské kroniky.

Důchodci i hasiči

„Ve většině místních částí Nového Města se vedou hasičské kroniky, které v podstatě suplují ty obecní. A to je dobře. Jde o to, aby bylo vůbec něco zaznamenáno, aby dění v obci zůstalo zachováno i pro další pokolení. Právě v těch menších obcích se většinou zaměřují nejen na vlastní činnost hasičského sboru, ale i na obecní záležitosti, počasí a další nehasičské události," podotkl Vít Křesadlo.

Obecní kroniky píší lidé všech věkových kategorií. Všichni ale mají jedno společné, a sice zájem o dění v obci a o zachycení jednotlivých událostí a jejich uchování pro budoucí generace.

„Jsou to velmi často důchodci, ale najdou se mezi nimi i lidé mladší. Samozřejmě, že starší kronikáři odráží v zápisech své dlouholeté zku-šenosti," vyjádřil se Vít Křesadlo.

Pracovníci Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou se snaží kronikáře jednotlivých obcí evidovat a zároveň jim pomáhat. Každoročně pořádají setkání kro-nikářů, na němž si mohou nejen předávat vlastní zkušenosti, ale naučit se něčemu novému a také se inspirovat.

„Nabízíme nejen tato setkání, ale také individuální konzultace, které je možné si u nás předem podle potřeby domluvit a objednat," uvedl archivář a kronikář Vít Křesadlo.

Také na letošní rok připravil Státní okresní archiv setkání kronikářů. Tentokrát se ho zúčastnilo více lidí, než bývá obvyklé. Přijeli i někteří starostové, a to zejména z těch obcí, které vlastní kroniku stále ještě nemají, ale chtěli by ji založit.

„Na setkáních jim často ukazujeme, co jim archiv může nabídnout. Že to není pouze instituce, která jim vezme dokumenty a obecní kroniky, ale že naopak o ně pečujeme a zpřístupňujeme je i dalším zájemcům. Setkání bývají zaměřena tematicky. Například na historii domů, rodokmen, obecní symboly nebo na školy. Letos máme desáté výročí těchto akcí, takže se vracíme k tomu, co bylo na začátku. Procházíme archivem a ukazujeme jim nejzajímavější věci, které tady máme," řekl Vít Křesadlo.

------------------

Jak psát kroniku

Žádný návod jak psát obecní kroniku v podstatě neexistuje. Zápisy jsou závislé na povolání, vzdělání a všeobecném přehledu kronikáře. A také na jeho nadšení a zapálení pro věc. Někdo se omezí na pár strohých vět, jiný se snaží postihnout široké spektrum událostí v životě obce.

Zápisy by měly být psány ručně, dokumentním inkoustem, ovšem je povolen i psací stroj (zápis by měl být pouze na jedné straně listu) nebo počítač. Možná je i kombinace ručních zápisů se záznamem v elektronické podobě.

Po straně zápisu by měl být ponechán širší okraj sloužící k vepsání hesel. Záznamy by měly být uspořádány buď chronologicky, nebo podle jednotlivých událostí. Při psaní obecní kroniky by se nemělo zapomínat ani na hospodaření obce, veřejný život, školství nebo sociální záležitosti.

Autor: Redakce

26.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení