Tamní odlehlé sídlo sekty, která vyznává náboženský směr Kosmický zen – buddhismus; dříve Most ke svobodě, se zřejmě už letos začne rozrůstat o další budovy. S rozšířením objektu, který se z bývalé hájenky rozrostl do podoby napodobeniny gotického hradu, souhlasil stavební úřad. Vůdkyně sekty a majitelka objektu Ladislava Kujalová Jurová získala nové stavební povolení na jaře 2014. Před několika dny navíc uspěla se žádostí o jeho prodloužení o další dva roky.

„Jakmile rozhodnutí nabude právní moci, mohou začít stavět podle schválené projektové dokumentace. Podle mých informací by s výstavbou chtěli začít už letos," konstatovala Jana Kopečná ze Stavebního odboru Městského úřadu v Náměšti nad Oslavou.

Přestože se objekt nachází v přírodní rezervaci, neměly úřady proti tomuto druhu výstavby, který spíše vypadá jako pevnost, žádné výhrady. Výstavbu pravého křídla ve tvaru velkého písmene L s kamennou věží se podařilo sektě úspěšně dokončit. Ve spodní části věže se údajně nachází modlitebna a v horní zvláštní pyramidovitá místnost, které Kujalová přisuzuje zázračné léčebné účinky. Nyní se chystají postavit tentýž prvek na levém křídle hájenky.

„O plánované výstavbě vím. Byli jsme o tom informováni stavením úřadem v Náměšti. Jinak se nás to ale netýká a nemáme v tomto směru možnost nijak do řízení zasahovat," uvedl starosta Kuroslep Vladimír Bureš (nezávislý). Podle něj nejsou na soužití s náboženským společenstvím žádné stížnosti.

Soukromí a duchovní život si sekta přísně chrání. S médii nekomunikuje a internetové stránky kosmickýzenbuddhismus.cz jsou nedostupné.

V současné době žije za zdmi kláštera asi patnáct lidí, a to včetně dětí. „Pokud vím, tak počet trvale hlášených lidí na této adrese je už několik let stabilní. Nedávno odtud odešla žena s dítětem," podotkl starosta Bureš.

Sekta je navíc podle starosty soběstačná a má podle něj i velmi slušný finanční příjem z prodeje květin. Sekta už několik let provozuje klášterní zahradnictví Zen, kde nabízí velký výběr sazenic balkonových a záhonových rostlin. Pro zákazníky mají otevřeno celý týden až do večera do sedmi hodin. Podle starosty navíc mají výhodné ceny.

„Se svými výpěstky jezdí po trzích a dodávají je i do květinářství. Jezdí sem za nimi zákazníci až ze Znojma či Brna," přiblížil Bureš. Prodej rostlin prezentují a propagují také prostřednictvím speciálních webových stránek. Práce na záhonech a ve sklenicích zhruba na rozloze jednoho hektaru, kde chovají zvířata, zabere všem členům sekty většinu dne.

Sekta se v lesním areálu v Kuroslepech usadila na začátku devadesátých let minulého století. Všichni členové vstupovali do společenství dobrovolně a Jurové přezdívané Matka La odevzdali dokonce i všechen svůj majetek, včetně hájenky, kde dodnes žijí a přivádějí na svět i své potomky.

Minimálně šest lidí už sektu v posledních letech opustilo. Tři ženy a jeden mladík, který dovršil dospělost, poskytli Deníku exkluzivní rozhovory, v nichž popisovali život v sektě a praktiky vůdkyně Jurové. Přestože si nový život vybrali dobrovolně, jsou podle nich lidé v sektě zmanipulovaní a jakýkoli prohřešek, neuposlechnutí či odpor bývá bez milosti potrestán. Fyzickým trestům, které se podle nich dají považovat za týrání, neušly ani samotné děti.

Svědectví bývalých členů vedlo k policejnímu vyšetřování. Kriminalisté v Třebíči nakonec Jurovou dokonce v lednu 2014 obvinili z týrání tří bývalých členů sekty, ale její stíhání museli zastavit, protože popisované skutky byly promlčeny. Aby mohlo být trestní stíhání Jurové obnoveno, museli by se přihlásit svědci, kteří se stali objetí týrání po roce 2010. Všechny skutky předtím jsou již promlčené.