Obyvatelé Svatoslavi jsou ze stavu silnice v lokalitě u zámečku zoufalí. „Já už na to nemám slov. Rok od roku je to horší, dřív tam byly dvě tři díry, teď je to samá díra. Už minimálně čtyři roky je ten stav neúnosný, to už opravdu nemá se silnicí nic společného," řekl svatoslavský starosta Miroslav Dočekal. „Několik aut už tam prorazilo vanu nebo kolo. Místní už tak nějak ví, kde je jaká díra, horší je to pro cizí řidiče. Pak stačí jedna přehlédnutá díra na silnici a máte díru v autě," zhodnotil stav úseku starosta.

Podobně jsou na tom řidiči z Opatova a okolí. „Snad třicet let se na silnici nesáhlo. Stěžují si obyvatelé i řidiči autobusů, stav je takřka neprovozuschopný. Místní lidé by tudy rádi jezdili do škol, do práce nebo k lékaři. Místo toho ale raději jezdí po okolních silnicích, a někteří i po polních cestách. Objíždějí tento úsek, jak jen to jde," popsala stav silnice ve směru na Brodce starostka Opatova Lenka Štočková.

Podobnou zkušenost mají i Svatoslavští: „Když se tam potkají dvě auta, tak v podstatě nemají kam uhnout. Je to pro nás nejkratší cesta na Kamenici a Jihlavu, místní to ale raději objíždějí přes Čechtín," uvedl starosta Dočekal.

Díry nezmizely

Opravy úseku mezi Opatovem a Brodcemi se sice uskutečnily, podle starostky však dlouhodobé zlepšení stavu nepřinesly. „Přijde nám zbytečné to stále dokola lepit a přelepovat. Za dva tři týdny se to vydrolí a je to stejné jako před tím. Obce nemohou ze svých rozpočtů takovou opravu či přímo stavbu financovat. Není to v našich možnostech. Kraj sice začal opravovat silnici v Opatově, ale pouze asi šest set metrů ve směru na Brtničku," řekla Štočková s tím, že s rukama v klíně rozhodně nesedí.

„Psala jsem několik dopisů na krajský úřad, poslední někdy začátkem října náměstkovi pro dopravu panu Jouklovi. Doposud jsem však reakci neobdržela. Sbíráme také podpisy pod petici a máme už několik zaplněných archů. Myslím, že počet podpisů půjde určitě do stovek," dodala opatovská starostka.

K dalším krokům řekla: „Ráda bych společně s peticí zaslala na kraj i stanovisko silničářů, je to ale složitější v tom, že jsme na hranici okresu a musíme tak jednat s třebíčskými i jihlavskými cestáři. Věřím, že se nám to ale podaří zdárně vyřešit a naše snaha nebude marná," poznamenala.

Obdobně jsou na tom s korespondencí s úřady Svatoslavští: „Řešili jsme to, psali jsme několikrát na kraj i krajským silničářům. Žádná reakce nepřišla. Vždy nám bylo řečeno, že v ročním plánu oprav jsme těsně pod čarou. Byli jsme tam však pokaždé," řekl starosta Dočekal.

Kraj však nyní slibuje nápravu, část úseku mezi obcí Svatoslav a křižovatkou se silnicí II/351 by se měla dočkat rekonstrukce. „Silnice III/35110 je v návrhu seznamu akcí v roce 2013, a to v lesním úseku až po křižovatku v obci Svatoslav se silnicí II/349," řekla mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina Jitka Svatošová. „Použitou technologií bude recyklace za studena. Součástí opravy bude lokální zesílení krajů, dílčí frézování, odstranění pěticentimetrového krytu a výškové úpravy vpustí," upřesnila.

Podle silničářů je v plánu oprav i silnice z Opatova k Brodcům. „Není ale jisté, zda k tomu dojde už v příštím roce. Bude to záležet na prioritách nové krajské rady," pověděl vedoucí výrobního oddělení třebíčského pracoviště Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Miroslav Černý.

KAMIL ČERNÝ