VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silnici na Znojmo obsadily stroje, lidé čekají v kolonách

Jihlavsko – Zdeněk Nosek jel včera ráno před šestou do práce do Jihlavy. Jako obvykle zvolil trasu na Stonařov, jenže si neuvědomil, že zde začíná rozsáhlá rekonstrukce silnice první třídy. Do práce přijel se zpožděním.

26.4.2016
SDÍLEJ:

U Ráje. Řidiči si včera postáli na světlech při výjezdu z Jihlavy dlouhé minuty. Začala oprava hlavního tahu.Foto: Deník/Jana Kodysová

„Už kolem šesté ráno se tvořily kolony, značení na silnici teprve pracovníci dávali. Semafory byly v úsecích od Beranovce na Vílanec a v úseku od Čížova až na odbočku do Jihlavy v lokalitě Ráj," popsal první zkušenost řidič Nosek. V obou úsecích se zdržel dohromady dvacet minut, a nestihl přijet na čas. „Hodně lidí se otáčelo a jelo přes Stonařov na Brtnici či přes Třešť. Asi to tak příště udělám také," řekl řidič.

Podobný scénář během včerejška zažilo více řidičů. A se zpožděními v desetikilometrovém úseku mezi Jihlavou a Stonařovem budou muset motoristé počítat i nadále. Stejně jako cestující v autobusech. Anna Dvořáková jela včera pravidelným spojem v 8.40 ze Stonařova do Jihlavy. Zatímco při běžném provozu přijede do krajského města kolem deváté hodiny, včera dorazil autobus s půlhodinovým zpožděním.

DVOJE SVĚTLA

Autobusový dopravce ICOM transport ovšem zatím jízdní řády upravovat nebude. „Počkáme, jak se situace během prvních čtrnácti dní či měsíce vyvine. Je komplikované dělat zásahy do jízdního řádu, když se opravují hned tři úseky na jednom silničním tahu za sebou," uvedla Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva dopravní společnosti.
Cestující na této trase nyní musí s komplikacemi a případným zpožděním počítat. Pokud ovšem společnost vyhodnotí, že je třeba úpravu jízdního řádu udělat, dohodne se s Krajem Vysočina na dalším postupu.

Stavbaři ze společnosti Silnice Group, kteří desetikilometrový úsek silnice první třídy číslo 38 mezi Jihlavou a Stonařovem opravují, začali včera frézovat povrch v Rančířově.
První semafory jsou tedy instalované ihned na výjezdu z krajského města v lokalitě zvané Ráj. A to hned na dvou místech. První na výjezdu z vedlejší Znojemské ulice v lokalitě Ráj a druhé přímo na silničním obchvatu ve směru od Pístova.

Nejprve se rozsvítí zelená světla autům, která stojí na obchvatu. V druhém sledu potom vyjíždí řidiči na zelenou ve směru od Znojemské ulice. Během včerejška ovšem někteří řidiči stojící na obchvatu, kteří už měli červenou, tento signál nerespektovali, a zařadili se za těmi, kterým se rozsvítila zelená na vedlejší silnici.

Řada řidičů v příštích dnech a týdnech zvolí způsob, jak se semaforům vyhnout. Kdo se jim ovšem nevyhne, jsou obyvatelé Vílance. V obou směrech, jak na Jihlavu, tak na Stonařov se musí připravit na opravovaný úsek se světly. „My se tomu nevyhneme, nemáme zpevněnou objízdnou cestu. Budeme se muset obrnit trpělivostí," uvedla starostka Vílance Lenka Maršánová.

Lidé ve Vílanci dostali do schránek dopisy s informacemi o tom, že se minimálně na příští tři měsíce musí připravit na dopravní omezení. „Měsíc a půl by se mělo pracovat na jedné půlce, další měsíc a půl na druhé. Potom se semafory posunou dále," doplnila Maršánová.

Sama si během prvního dne v koloně také postála. Měla nějaké schůzky, obě stihla. „Lidé, kteří jezdí do práce, budou muset vyjet dříve. Kolony tady teď budeme mít," dodala starostka Vílance s tím, že další nápor přijde v letních měsících.

„Auta tudy jezdí na Vídeň a dále potom na dovolenou do Chorvatska. V létě je to znát, od té šesté hodiny večerní provoz houstne, tím jak lidé jezdí na dovolenou přes noc," zamyslela se Maršánová.

Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic, které počítá s tím, že desetikilometrový úsek do zimní sezony kompletně opraví. Naposledy se tato silnice opravovala před patnácti lety, a nutně už zase potřebuje rekonstrukci.

Denně po tomto silničním tahu první třídy projede v průměru kolem sedmi tisíc aut.

Oprava je rozdělená do pěti dvoukilometrových úseků. V první fázi se opraví tři úseky, v druhé fázi potom zbylé dva. K omezením ve Vílánci a Rančířově má v této první fázi přibýt ještě oprava v úseku od Stonařova na Prostředkovice a Suchou. Během včerejška v tomto třetím úseku ještě světelná signalizace nebyla nainstalovaná.

Autor: Jana Kodysová

26.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení