„Za jednodenní kontrolní akci zjistili osm přestupků a všechny vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení,“ uvedla krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. V naprosté většině šlo o problémy s doklady. Alkohol nenadýchal nikdo. Policisté taky z člunu zkoumali, zda někdo na březích netáboří, neparkuje či nerozdělává oheň, kde nemá.

Mezi prvními to „schytává“ Pavel Melo. Rekreant, který přijel s rodinou z Frýdku – Místku do kempu u přehrady. „Po páteční velké bouřce, která i trhala stany, jsem si zrána vyrazil na vyjížďku a obhlídku jezera. Je tu liduprázdno, lidi dost vytahali lodě, protože to bylo divoké,“ zmiňuje se při kontrole.

Po hladině se pohyboval předpisově, dodržoval rychlost i vzdálenosti od břehů, což zaznamenaly policejní kamery a přístroje na člunu. Alkohol nenadýchal. Všechno se zdá být v pořádku do chvíle, než se má prokázat platnými doklady. Jenže při nástupu na skútr si do vodovzdorné přihrádky zapomněl dát papíry jako například průkaz vůdce malého plavidla. Což při výkonu skútru 180 kilowattů mít prostě musí. Je to stejné jako s autem, ani s tím se na silnici bez dokladů nesmí. „Pan Melo se tak nevyhne pokutě, bude podle všeho v řádu stokorun,“ komentuje kontrolu Miroslav Gálik z plavební správy.

Jen ty ryby neberou

Kontrole neujdou ani manželé Nechvátalovi z Domašova. Jsou na rybách na malém gumovém člunu s ponorným motorem. Jeho výkon je do čtyř kilowattů, a tak nemusí mít ani jeden z nich průkaz vůdce malého plavidla. „Ale jako u všech, kdo tu řídí jakoukoli loď, platí nulová tolerance alkoholu,“ říká kontrolor Gálik. Zkouška na alkohol je negativní. Vše v pořádku. Jen ty ryby prý nějak neberou, jsou líné a nažrané. „Ani v tomhle místě žádné nejsou,“ říká jim policista Vladimír Doležal, který pilotuje policejní člun. Má v něm sonar a ten žádnou ikonku ryby neukazuje. Doležalovi tak nakonec odplouvají o kus dál.

Doležal s člunem na Dalešicích hlídkuje už desátý rok. Za tu dobu podle svých slov zažil i případ, kdy loď kormidloval člověk s 1,6 promile alkoholu.

Další kontrolovaný člun má posádku z Brna Bystrce. Otec a syn Kvasničkovi plus jejich rodinný známý. Na člunu s motorem o výkonu 70 kilowattů obvykle zřejmě bývá veselo, protože je vybavený reproduktory, ze kterých se line rocková hudba.

„Na Brněnské přehradě je to pro nás o ničem, ani koupat se tam nedá. Proto jezdíme na Dalešice, čistíme si zde hlavu po práci,“ shodují se členové posádky. Jak sahají pod sedadlo pro povinnou výbavu – lékárničku či nádobu na vylévání vody – spatřují světlo světa i dva páry vodních lyží.

„Pánové, ale tady na Dalešicích je nevytahujte. Není tu vytyčený prostor na hladině. Pokuta by byla tučná, desetitisíce korun,“ upozorňují je policisté spolu s kontrolorem z plavební správy.

Dalešická přehrada sice je uváděná jako vodní plocha s povoleným lyžováním, jenže to má svá přísná pravidla. A dokud Povodí Moravy prostor pro vodní lyžování nevytyčí, je zde zapovězeno.

Posádka policejního člunu se potkává a zdraví taky s výletní lodí Horácko. Toto plavidlo má na jezeře absolutní přednost.

Pozor na plavce

A jak jsou zde chráněni plavci? „Na Dalešické přehradě je vymezený prostor pro koupání a pohyb plavců ve vodě. S ohledem na ochranu plavců a břehů je povolená rychlost na rozlehlých vodních plochách do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání maximálně 10 kilometrů v hodině,“ vysvětlila policejní mluvčí Dana Čírtková. V ostatních místech je to do vzdálenosti 25 metrů. Pro většinu plavidel to prakticky znamená, že musejí plout v takzvaném výtlačném režimu a mají zákaz jízdy „ve skluzu“.

Policisté i plavební správa avizují, že rekreanti na plavidlech můžou na Dalešicích do konce léta očekávat ještě řadu dalších kontrol.