„Sejdou se bývalí zaměstnanci skláren, přátelé a příznivci hutního skla. Vzpomeneme na staré časy. Ti, kteří si budou chtít sáhnout na píšťalu, tak si něco vyfouknou. Také u nás něco popijí, něco dobrého snědí," řekl sklářský mistr huti U Hrocha Oldřich Šimpach s tím, že pár sklářů se už přihlásilo. „Přijde se za námi podívat Jiří Beránek, určitě přijde i Ruda Beránek, ale jestli nás bude třicet nebo sto deset, to se necháme překvapit. Budeme se snažit být dobrými hostiteli všem," dodal sklářský mistr.

Podle Oldřicha Šimpacha za pár let už nebude možné vidět u píšťaly starého mistra, jak dělá tradiční škrdlovické sklo. „Už jenom tohle je velké lákadlo, přijít se k nám podívat," podotkl sklář.

Návštěvníci z řad veřejnosti jsou ve sklárně vítáni. „U nás máme dveře otevřené sedm dní v týdnu. Při Škrdlovickém skláření lidé uvidí skláře, kteří mnohdy u pece stáli celý život. V pátek a v sobotu u nás budeme předvádět rozmanitější výrobu, než je obvyklé," sdělil majitel hotelu U Hrocha Karel Švanda.

Vyrobená díla při dvoudenním setkání si budou moci lidé po akci zakoupit. Finanční výtěžek z prodeje poputuje na dobročinné účely. „Z výrobků vzniklých při Škrdlovickém skláření uděláme prodejní výstavu. Výtěžek darujeme Domu s pečovatelskou službou ve Škrdlovicích," připomněl Karel Švanda. Výstava bude k vidění přímo ve sklárně.

Přednost u pece budou mít v pátek a v sobotu starší skláři. „Kdo bude chtít, tomu pomůžu. Když bude u pece prostoj, tak předvedu něco z naší současné produkce. Třeba mě posedne i nějaká múza. Ale přednost budou mít vždy skláři, kteří teď nemají možnost se této práci věnovat," vysvětlil Oldřich Šimpach. Sklářské setkání bude v sobotu večer od 19 hodin zakončeno kulturním programem ve škrdlovické Hrocharéně, kde vystoupí kapela Hroši&Půlrock.

Sklářská huť u Hrocha vyrábí dekorativní sklo, sodované nápojové sklo a suvenýry. „Přicházejí za námi ale i lidé se speciálními zakázkami. Chtěli už vyrobit třeba myši, pudla, motýla, draka, koštýř nebo svícny," uvedl sklářský mistr Šimpach. „Nás ta práce baví, tak když přijdou zákazníci s vlastní představou, snažíme se ji proměnit ve skutečný výrobek ze skla," dodal Šimpach.

Vánoční zvonečky, i čert s Mikulášem

V nové škrdlovické sklárně připravují už i sezonní produkci. „Máme navzorované postavy Mikuláše, anděla a čerta. Na Vánoce pak budeme vyrábět vánoční zvonečky, svícny a škrdlovický betlém Marii, Josefa a Ježíška," prozradil Karel Švanda.

Huť U Hrocha je zaměřená na glass turistiku. Poskytuje zážitkovou službu, díky níž mohou zájemci sledovat skláře přímo při práci. V samotné produkci se huť specializuje na výrobu reklamních a dárkových předmětů a také na originální nápojové sklo pod značkou Sklářská huť U Hrocha.