Sklízecí technika jezdí po polích hlavně dopoledne, dokud je půda chladnější. Po loňském propadu výnosů způsobenému suchem ale mají pěstitelé v tomto tradičně bramborářském kraji vyhlídky na dobrou úrodu. Hektarové výnosy konzumních brambor by měly být srovnatelné s dlouhodobým průměrem nebo lepší, řekl tajemník Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček.

„Můžeme očekávat, že se výnosy budou pohybovat mezi 25 a 30 tunami," řekl. Sklizeň se na Vysočině naplno rozjíždí tento týden. Bramborám na jídlo, které jsou zatím v brázdách, by už počasí ublížit nemělo. „Vegetace byla ukončena a porosty jsou připraveny ke sklizni," uvedl Králíček. Odrůdám pěstovaným pro výrobu škrobu ještě teplo a slunce pomáhá zvýšit obsah škrobu. „Za což budou samozřejmě škrobaři velmi rádi," řekl tajemník.

Vypadají pěkně

Zemědělci už začínají zásobovat i škrobárny. V kraji Vysočina jde o Škrobárny Pelhřimov, které zpracovávají brambory kromě Pelhřimova ještě také v Chýnově.

„Výkup brambor jsme na obou provozech zahájili 29. srpna, zpracování potom od 1. září. Přísun suroviny je zatím plynulý, brambory se nám zdají pěkné," řekl předseda představenstva Josef Hadrava.

Zemědělské podniky na Vysočině podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos nasázely brambory na 8 302 hektarů, což představuje 35 procent bramborových polí v Česku. Na Vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zatímco rané brambory dodávají hlavně pěstitelé na jižní Moravě a v Polabí. V těchto regionech ještě zbývá na polích skoro třetina brambor. Sklizeň brambor na Vysočině zpravidla končí v říjnu.

Při dodávkách ve velkém teď dostávají čeští zemědělci za kilogram brambor zaplaceno od tří do 3,50 koruny. Importovaná produkce jim neškodí. „Co se týče dovozu, tak ta konkurence je minimální, ne-li žádná, protože například v Německu je ta cena pěstitele vyšší než u nás," uvedl Králíček.

Minulý rok zemědělci v Česku podle ČSÚ sklidili 504 955 tun brambor, meziročně o 27,6 procenta méně. Byla to nejnižší úroda za mnoho let. Hektarový výnos činil 22,26 tuny.

Věra Stejskalová