Své zastoupení měly školy z Horek nad Jizerou, Kostelce nad Orlicí, Světlé nad Sázavou, Humpolce, Frýdku-Místku, Bruntálu, Podbořan, Hubálova a samotného Frýdlantu, jehož střední škola se ujala role organizátora. „Celkový počet účastníků byl nejvyšší ze všech ročníků. Vyšplhal se na 33 soutěžících, mezi nimi byly i čtyři dívky,“ sdělil ředitel Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant Miroslav Kudrna.

Opravované náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou.
Náměstí Trčků z Lípy ve Světlé bude hotové v létě. Účet: 75 milionů korun

Druhý den se kromě soutěžení nesl i v duchu bohatého programu pro veřejnost, který se uskutečnil dopoledne v prostorách Naučné zemědělské stezky frýdlantské školy. Na své si přišly nejen školkové děti, které zaujala hlavně výstava hospodářského zvířectva. Návštěvníci využili příležitosti vyzkoušet si různé soutěžní disciplíny jako například hod vidlemi na terč, odvážnější vyrazili na projížďku zemědělskými stroji. Součástí programu byla bohatá nabídka občerstvení.

Zemědělská olympiáda ve Frýdlantu

Zdroj: Deník/Jiří Louda

Samotní soutěžící měli za sebou už několik disciplín jako jízdu zručnosti kolovým traktorem s dvouosým přívěsem, poznávací test plodin, plemen zvířat a materiálů, didaktický test znalostí a nastavení výsevu na secím stroji. „Ve čtvrtek pak na ně čekal sedlácký trojboj, který je složen z ručního dojení, převozu pytlů kolečkem a odhadu hmotnosti a následně předvedli svou zručnost při práci s manipulátorem a při vykovávání skoby,“ doplnil za organizátory hlavní pořadatel soutěže a zástupce ředitele školy pro praktické vyučování Jaroslav Palarec.

Udržení tradice olympiády zemědělské mládeže ocenil i frýdlantský starosta. „A co mě ještě na letošním ročníku potěšilo je fakt, že se s mladými soutěžícími do Frýdlantu vracejí i absolventi naší školy, tentokrát však už jako pedagogové ostatních škol v republice,“ dodal Dan Ramzer.