Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Speciální škola v Jihlavě 
se obává, že jí ubudou žáci

Jihlava - Ministryně vysvětlovala začleňování žáků 
se speciálními potřebami do běžných škol.

12.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Edwin Otta

Od nového školního roku budou mít děti s nejrůznějším postižením možnost chodit do běžné základní školy. Umožní jim to novela školského zákona. Ministryně školství Kateřina Valachová přijela včera na téma inkluze dětí se speciálními potřebami debatovat mimo jiné na Základní školu speciální a Praktickou školu Jihlava.

Ředitelka jihlavské speciální školy Zuzana Šimková nadšení ze začleňování postižených dětí nesdílí. Obává se mimo jiné také o existenci speciálního školství. „Legislativa v této záležitosti není průhledná. Neexistuje žádná pojistka, která by nám dávala jistotu, že se speciální školy rušit nebudou," vysvětlila ředitelka Šimková.

Podle ní navštěvuje jihlavskou speciální školu v současné době 69 dětí, dalších 28 žáků chodí na navazující praktickou školu. „Na základní školu chodí 7 žáků s lehkým mentálním postižením, kteří mají zároveň další postižení tělesné, smyslové nebo poruchu autistického spektra. Těch by se měla novela školského zákona bezprostředně nejvíce dotknout tím, že jim bude zrušen jejich vzdělávací program a měli by se učit podle vzdělávacího programu pro základní vzdělávání," uvedla Šimková.

Ostatních 95 procent žáků má střední, těžké a kombinované postižení a jejich vzdělávání na běžné základní škole podle Šimkové není reálné.

Ministryně školství Kateřina Valachová zdůraznila, že novela školského zákona nechce v žádném případě speciální školy bez náhrad rušit. „Neustále se setkávám se stejnými obavami. Proto bych chtěla zdůraznit, že změny, ke kterým dochází, se netýkají dětí se středním a těžkým mentálním postižením," podotkla Valachová. Další výjimku by měly mít také děti, které se potýkají například s poruchami učení v souvislosti se zdravotním postižením.

Ředitelka jihlavské speciální školy Šimková nicméně potvrdila, že novela bude mít dopad zřejmě už nyní před zápisem do školy. „Letos nám k zápisu přijde jedno, možná dvě děti. Je to tedy signál, který mě vede k obavám o naši existenci. Zřizuje nás město a je otázka, zda bude chtít zachovat školu, ve které bude docházet k úbytku žáků," dodala Šimková.

Podle ní má vzdělávání žáků se středním a těžkým mentálním postižením svá specifika a vyjádřila obavu nad podmínkami pro jejich vzdělávání, včetně chybějící speciálně pedagogické kvalifikace učitelů v běžných školách.

Krajská radní pro oblast školství Jana Fialová na toto téma uvedla, že apeluje na rozumnou integraci dětí se speciálními potřebami. „Budu ráda, pokud se děti s postižením budou integrovat do klasické základní školy a bude jim to vyhovovat. Na druhou stranu budu ráda, když dítě s vážnější vadou půjde na speciální školu," uvedla radní Jana Fialová, která chce, aby speciální školy zůstaly zachovány.

Autor: Jana Kodysová

12.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení