Jihlavští budou, kromě jiných, spoléhat i na výkony křídelníka Michala Důrase. Ten má s baráží dostatek zkušeností, účastnit se jí bude už potřetí. V sezoně 2008/09 ji hrál s Mladou Boleslaví, o čtyři roky později s Chomutovem. „Pokaždé jsem zatím hrál baráž z pozice zachraňujícího se celku. Letos to bude poprvé z opačné situace," připomíná Důras.

Se Středočechy slavil jihlavský odchovanec záchranu v soutěži, s Chomutovem ale misi nezvládli. „Poprvé se hrálo ještě systémem play-off, v Chomutově, než jsem přišel do Jihlavy, už to byly boje ve skupině na dvanáct utkání," vzpomíná Důras s tím, že širokou baráž považuje za spravedlivou. „Ale nevím, jestli by nestačilo zápasů jen šest. Dvanáct už je hodně dlouhá doba. Na druhou stranu, ve vyšším počtu zápasů se asi více projeví kvalita toho kterého kádru."

Ostřílený jihlavský harcovník nastupoval v extralize kromě zmíněných dvou týmů ještě v Plzni a Zlíně. Fundovaně proto může porovnat obě soutěže, jejichž zástupci se v baráži popasují. „Extraliga je přece jenom nejvyšší soutěž, hraje se v ní trošku jiný hokej. Kvalitativně jsou tam soupeři o ten stupínek opravdu lepší. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom z extraligy měli mít strach," naznačuje Důras, že o postupu se mluví i v Jihlavě.

Pětatřicetiletý hráč, který letos nevynechal v dresu Dukly jediný soutěžní zápas, by si sám rád extraligu ještě jednou ochutnal: „To je jasný! Určitě! O tom vůbec netřeba diskutovat," vyhlašuje rozhodně.

Jak hodnotí Michal Důras šance jednotlivých týmů v prolínací soutěži? „Těžko o tom říci něco konkrétnějšího, sílu protivníků poznáme během prvních tří kol soutěže," přemítá jihlavský útočník.

KARLOVY VARY. Jistotu baráže měly dlouhou dopředu. Mohly se tak na klíčová utkání dlouho připravovat. Stejnou roli vloni nezvládla Slavia. Může být pro Energii možnost přípravy na baráž výhodou? „U nich bude důležité, v jakém budou psychickém rozpoložení. Nejsou v lehké situaci. Sice dlouho věděli, že budou hrát baráž, ale prohráli posledních jedenáct zápasů v řadě. A najednou pro ně přijdou zápasy o všechno, což není jednoduché, přepnout se na vítěznou vlnu."

LITVÍNOV. Úřadující tuzemští šampioni. Tým, který z extraligy nikdy nesestoupil a do posledního kola play-out bojoval o záchranu. Může konečný nezdar a pád do baráže negativně ovlivnit výkonnost týmu? „Tohle určitě může být jedním z faktorů jejich účinkování v bojích o extraligu. Na druhou stranu hráli zápasy doslova o všechno už ve skupině o udržení. Takže oni budou na baráž minimálně herně připraveni lépe než Karlovy Vary."

SLAVIA PRAHA. Chytla famózní formu. Vyhrála poslední čtyři základní části i všech osm duelů v play-off. Tým se chce vrátit do extraligy. Má na to? „Jejich styl hokeje je velmi vhodný pro zápasy play-off. Hrají hodně agresivně, vyřazovacími boji prošli hladce. Ale v lize jsme s nimi dokázali utkání zvládat, třikrát jsme je porazili. Věřím, že bychom na tyto výsledky mohli navázat i v baráži."

A CO DUKLA? Po extralize nejslavnější český tým touží, ale v současnosti potřebuje především vyřešit otázku stadionu. Hráči určitě nejsou pod tlakem povinnosti postoupit. Může to být pro jihlavský celek výhoda? „Je jasné, že v psychické nevýhodě jsou extraligové celky, které bojují o záchranu. My ale samozřejmě také chceme vybojovat postup. Takže i pro nás to budou nervy," předpokládá Důras.