„Když jsem zjistil, že ministerstvo zemědělství chce, aby myslivci mohli celoročně a plošně v celé republice lovit srnčí, dančí a sičí zvěř, tak mne to nadzvedlo ze židle a okamžitě jsem volal do Prahy. Je to nesmysl, aby někdo povolil lov březích srn a daněl nebo srnců a daňků bez paroží. To by mohla být v některých oblastech totální likvidace zvěře,“ vysvětlil postoj žďárských myslivců Stanislav Císař, předseda Okresního mysliveckého spolku Žďár nad Sázavou.

Ministerstvo chce tímto krokem dát uživatelům honiteb možnost lovit celoročně vybrané druhy spárkaté zvěře bez omezení věku a pohlaví, a to zejména na místech, kde hrozí nebezpečí nezalesnění ploch po kůrovcové kalamitě. Podle posledních zpráv by se novelizace vyhlášky měla týkat pouze dančí a sičí zvěře, ne srnčí, jak bylo původně uvedeno.

Rozhodnutí o využití nové možnosti lovu je ovšem vždy pouze na uživateli honitby. Stanislav Císař věří, že myslivci na Žďársku jsou natolik zodpovědní, že rozhodně nebudou daňky a jeleny sika střílet kdykoliv a kdekoliv. „Mám důvěru v morální úroveň našich myslivců a věřím, že nikdo nebude střílet například březí zvěř, nebo srnce, jeleny a daňky bez paroží. Souhlasil bych ještě s celoročním lovem siky na výjimku, například v západních Čechách, kde jsou neúměrně vysoké stavy sičí zvěře a s tím související obrovské škody. Dančí zvěř ovšem nepůsobí skoro žádné škody,“ prohlásil Stanislav Císař.

Slepičí tour.
Zákaz klecových chovů: Slepičí tour zamíří i na Vysočinu

„Bojím se, že daňkem a sikou to teprve může začít. Stát hodně věcí zanedbal a následně to odnese zvěř. Přijde mi, že pro některé lidi by byla ideální příroda beze zvěře. Snad se zrušenou dobou lovu nenastane i konec nějakého druhu zvěře,“ zadoufal předseda Okresního mysliveckého spolku Žďár nad Sázavou.

Myslivec a zároveň lesní správce ze Sněžného Miloš Kučera v novelizaci vyhlášky velkou pomoc pro lesy zdevastované kůrovcem nevidí. „Myslím si, že je to jen spíš taková politická hříčka, aby se ukázalo, že se jako něco dělá, ale žádný praktický dopad to mít nebude. Je to věc majitele lesa a správce honitby. Řešení musíme hledat někde jinde, ne ve změně legislativy,“ poznamenal Miloš Kučera.

Ani on není příznivcem střílení daňků a jelenů sika bez jakéhokoliv omezení. „Dostáváme se tak za hranu etiky, když budeme samičí zvěř střílet třeba v době kladení. Na to už musí mít opravdu člověk žaludek,“ nechal se slyšet Miloš Kučera.

Podle něj je největší problém ve státních lesích. „Tam jsou honitby pronajaté soukromým subjektům, které v lesích chtějí mít co nejvíce zvěře. Aby se tam mohlo chodit na čekanou a lovit. A nevadí jim zaplatit pokuty za škody. Když si někdo ovšem sám provozuje myslivost ve svých lesích, snaží se tam počet zvěře udržet v rozumném množství,“ vysvětlil myslivec a zároveň lesní hospodář.

Pasoucí se ovce a krávy lze spatřit hned na několika místech.
Na chráněná území se vrátila pasoucí se stáda