Okresní státní zástupce Arif Salichov podal ke konci roku rezignaci. Dvaašedesátiletý šéf jihlavských žalobců odchází do důchodu. Do úřadu by měl jít naposledy 13. prosince, pak bude do konce roku čerpat dovolenou. 
Od 1. ledna se stane důchodcem.

„Mám pocit, že už toho bylo dost. Příští rok bych měl čtyřicet let od nástupu na prokuraturu. Mám pocit, že už jsem tomu dal dost, a přiznám se, že mě to dost unavuje," zdůvodňuje Arif Salichov, proč odchází do penze. Arif Salichov je šéfem jihlavských žalobců, 
s malou přestávkou v polovině devadesátých let minulého století, od roku 1990 až dodnes.

Před odchodem do důchodu poskytl Deníku rozsáhlý rozhovor, který přineseme 
v zítřejším vydání. V rozhovoru se Arif Salichov vrací ke kauze Čunek, která ho nejvíce zviditelnila. Připomeňme, že Salichov v roce 2007 odložil trestí stíhání Jiřího Čunka, bývalého předsedy KDU-ČSL a prvního místopředsedy tehdejší vlády. Čunek byl podezřelý z korupce. Případ vyvolal obrovskou vlnu emocí a dohadů, proč byl případ odňat příslušnému státnímu zastupitelství, které se chystalo Čunka obvinit, a proč byla kauza předána právě do Jihlavy.

Salichov se v rozhovoru podrobně vyjadřuje k tomu, jak celou kauzu vnímal. Na svých tehdejších závěrech setrvává, ale také přiznává některé chyby, a popisuje, jestli svou největší kauzu vnímá jako profesní neúspěch. „Jsem přesvědčen, že jsem odvedl profesionální a seriózní práci," prohlašuje Salichov.

Deník zjistil některé nové okolnosti, které by mohly přispět k vysvětlení, proč dostal kauzu Čunek na stůl právě Salichov. Má to snad něco společného s tím, že jako prokurátor i okresní státní zástupce neměl tak velké zkušenosti se závažnými trestními kau᠆zami a k soudu chodil minimálně? „Řekli mi, že to dali někomu, kdo to profesně a lidsky ustojí," říká Arif Salichov 
v jednom z nejotevřenějších rozhovorů.

Zmiňuje se i o tom, kde udělal největší chybu a jak se dozvěděl, že žhavou kauzu dostane na starost právě Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. Za velkou chybu například považuje, že své závěry podrobně rozebíral na tiskové konferenci.

Dalším velkým tématem jsou otázky kolem zatím nevydané knihy o kauze Čunek. Salichov už měl k vydání knihy blízko, ale na poslední chvíli vše zastavil.

Proč? „Tehdy k tomu nebyla příznivá politická situace," odůvodnil Deníku před časem Salichov. Knihu o sto padesáti stranách má založenou 
v šuplíku. Co s ní má v plánu a koho v ní nejvíc kritizuje? Čtěte v zítřejším rozhovoru.

Arif Salichov tvrdí, že kauza Čunek už nikoho nezajímá, 
a hlavně nezajímá jeho. „Už toho bylo dost," vzkazuje Arif Salichov v úvodu rozhovoru pro Deník.