„Současně se zastavením trestního stíhání jsem podal ke Krajskému soudu v Brně návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence," informoval v úterý státní zástupce Jiří Morava. Už na začátku března žalobce rozhodl, že Orlová musí být propuštěna z vazby a přemístěna do zdravotnického zařízení, protože znalci dospěli k názoru, že byla v době činu nepříčetná, proto není za svůj čin trestně odpovědná. Barbora Orlová podle odborníků trpí paranoidní schizofrenií.

Mluvčí Krajského soudu
v Brně Lenka Smutná Polachová řekla, že návrh státního zástupce k jejich soudu zatím nedorazil. Stane se tak v nejbližších hodinách. Barbora Orlová tak s největší pravděpodobností směřuje do detenčního ústavu. O přemístění by měl soud rozhodnout v řádu několika dnů, maximálně týdnů.

Rodina zavražděného studenta Petra Vejvody je z výsledku vyšetřování v rozpacích. Nelíbí se jim, že Orlová neskončí jako obžalovaná 
z vraždy před soudem. „Je to pro nás nepřijatelné. Nemyslím si, že by byla v době činu nepříčetná. Dokázala si vše dopředu naplánovat a moc dobře věděla, co dělá. Tohle mi rozum nebere. Půl roku to celé zkoumali, aby zjistili, že je nepříčetná, co úřady dělaly předtím?" svěřil se s pocity otec Petra Kamil Vejvoda.

Barbora Orlová útočila už
v roce 2012, když v Havířově vtrhla do školy, kde zranila nožem učitelku, která bránila děti. Orlová skončila v ústavní péči, ale v únoru 2014 byla propuštěna s tím, že není nebezpečná. O půl roku později zaútočila na studenty ve Žďáru nad Sázavou. Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že Okresní soud v Opavě nepochybil, když rozhodl o propuštění Orlové z ústavní léčby do ambulantní.

Barboru Orlovou zastupuje obhájkyně Martina Černochová z Jihlavy. Podle ní je z jejího pohledu za vyšetřováním případu definitivní konec. „Mohla bych si proti návrhu na umístění do detenčního ústavu podat stížnost, ale 
v tomto případu to neudělám. Myslím si, že tím zájmy mé klientky, která nemá náhled na svou nemoc, hájím mnohem lépe, protože jde o člověka, který je vážně nemocný a musí se léčit," řekla Deníku Martina Černochová.

Petr Vejvoda loni in memoriam získal cenu Michala Velíška za lidskost a osobní statečnost. Prezident republiky Miloš Zeman jménem Petra Vejvody pojmenoval novou alej na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí. Další pocty se Petru Vejvodovi dostane přesně na den jeho narozenin 20. května 2015, kdy by mu bylo sedmnáct let. Na tento den chystá škola ve spolupráci s rodinou a dalšími institucemi takzvaný Den Petra. Vše začne odhalením pamětní desky na budově střední školy obchodu a služeb, kde Petr studoval. Program bude pokračovat v areálu nového sportoviště Pilák 
u Pilské nádrže. „Petr sem chodil na brigádu, i proto je program naplánován do těchto prostor. Vystoupit by měli i jeho kamarádi z parkurového skákání, kterému se Petr věnoval," řekl Deníku otec Kamil Vejvoda.