Stavba nového zimního stadionu v Telči v těsné blízkosti fotbalového hřiště jde do finále. Smontovat venkovní železné tribuny, omítnout šatny, zateplit halu, dokončit potrubí ve sprchách a toaletách a položit obkladačky. To musí ještě tento týden zvládnout zaměstnanci společnosti H+H Technika z Brna. „Stavba pokračuje podle plánu. Od té doby, co se na ní vyměnil technický dozor, řekl bych, že má i větší šmrnc," uvedl místostarosta města Telče Pavel Komín.

Technický dozor na stavbě zimního stadionu zajišťoval do konce července Jiří Pokorný pod hlavičkou firmy PP RENTAX z Ledče nad Sázavou. Pak ale od smlouvy odstoupil a vystřídal ho Jiří Ondráček z Prahy.

„Trvali jsme na tom, aby byl dozor na stavbě alespoň čtyřikrát týdně. Panu Pokornému se pravděpodobně nevyplatilo dojíždět," řekl Komín a dodal, že Ondráček je na stavbě vidět i vícekrát do týdne a že má dojem, že se vše rychleji hýbe. Jiřího Pokorného se Deníku podařilo telefonicky zastihnout, k důvodům ukončení dozoru nad stadionem se ale odmítl vyjádřit.

Telčská radnice počítá, že místní si bruslení na nové ledové ploše budou moci užívat již o vánočních svátcích. Stavba má být ke zkušebnímu provozu předána kolem 14. prosince. Do té doby musí dělníci ještě položit mrazicí systémy, na kterých se má ve finále vytvořit pěticentimetrová vrstva ledu, omítnout všechny místnosti a zhotovit zádržní systémy vody, aby se do haly nedostávala vlhkost.

Až poté přijdou na řadu příjezdové cesty. S těmi se musí vyčkat, až na stavbu přestane jezdit technika. Nemá chybět ani parkoviště a zřejmě až na jaře se vysadí i nová zeleň. „Každý den je na stavbě tak patnáct až pětadvacet dělníků a je vidět, že se opravdu činí. Počasí jim teď přeje. Nemrzne, takže mohou betonovat a podobně," dodal Komín.

I přesto se ale na sociální síti Facebook, kde stavební firma průběžně publikuje fotografie ze stavby, objevují i skeptické reakce místních. Někteří z nich se domnívají, že stavbu do Vánoc nelze dokončit. Stadion staví firma H+H Technika na své náklady, a poté ho má dvacet let provozovat. Telč jí investici bude postupně splácet. „Město bude po dobu šesti let splácet hodnotu stavby ve výši 70 milionů korun," připomněl starosta Telče Roman Fabeš. V minulosti zbudovala H+H Technika i stadion v Bystřici nad Pernštejnem.

Kromě vnitřního kluziště bude mít telčský zimní stadion i venkovní tribuny s výhledem na fotbalové hřiště. Ve vnitřních prostorách nebudou chybět kabiny pro sportovce, sociální zázemí a prostor pro rehabilitaci. Tribuny v prvním patře pro sedící diváky hokejových i fotbalových utkání doplní prostor pro občerstvení.

Ivana Holzbauerová