Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbu nových silnic může zhatit soud

Třebíčsko – Úsilí několika firem z průmyslové zóny v Nové Vsi a v Přibyslavicích a vedení Okříšek na stavbu nových silnic, které vyřeší nevyhovující dopravní situaci, trvá už tři roky. Objevili se však i kritici silnic, konkrétně té, která má propojit nový obchvat Okříšek s novoveskou a přibyslavickou průmyslovou zónou.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Návrh obchvatu Okříšek, Krahulova a Červené Hospody počítá s využitím současných silnic. Kopírovat má i trasu současné vozovky mezi Krahulovem a Hvězdoňovicemi.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Trasa komunikace se za poslední roky měnila několikrát. Postupně nesouhlasili starostové obcí, ke kterým se projektantova linka na papíře přiblížila až příliš. Proti se postavili i ochránci přírody z hnutí Děti Země a požadovali, aby Krajský úřad Kraje Vysočina nechal prozkoumat, jaký budou mít silnice na ekosystémy vliv.

Už před časem se navíc hlasitě ozvali vlastníci půdy z katastrálních území Petrovice a Nová Ves. Čtyři z nich dokonce podali společnou žalobu ke krajskému soudu.

V ní se staví proti rozhodnutí krajského zastupitelstva, které loni v září souhlasem všech přítomných čtyřiceti zastupitelů schválilo aktualizaci zásad územního rozvoje, včetně plánu nové silnice blízko Petrovic a Nové Vsi.

Podle žaloby, kterou podali Jan Dokulil, Jiří Března, Petr Filippi a Antonín Vyskočil, je výstavba takové komunikace nepotřebná. „Zaměstnanci průmyslové zóny v Nové Vsi směřující do Třebíče nebudou silnici napojenou na jižní obchvat Okříšek využívat, protože by si tím zbytečně prodloužili trasu. Navíc intenzity nákladní dopravy nejsou tak vysoké, aby byly důvodem pro budování investice v řádech stovek milionů korun,“ dodal právní zástupce čtyř vlastníků dotčených pozemků Vítězslav Dohnal.

Kraj se ústy své mluvčí Jitky Svatošové nechtěl k probíhajícímu soudnímu řízení vyjadřovat ani ho předvídat. Faktem je, že obchvat Okříšek a z ní vedoucí silnice kolem Petrovic a dále k průmyslové zóně v Nové Vsi je jedním projektem, se kterým úředníci krajského odboru dopravy nemají jednoduchou práci.

Každou další námitkou a zvlášť žalobou se začátek stavebních prací oddaluje. Na popud Dětí Země nyní procházejí plány detailním zkoumáním, jak moc může stavba ovlivnit životní prostředí. Proces se označuje jako velká EIA. „A stále průběžně připravujeme podklady pro majetkoprávní vypořádání s vlastníky pozemků,“ podotkla Jitka Svatošová.

Projekt tlačí termíny. Administrativa musí být hotová tak rychle, aby kraj stihl přiložit hotovou dokumentaci k žádosti o evropskou dotaci. Bez ní se plány zrealizují jen těžko. Bývalý náměstek vysočinského hejtmana a radní pro oblast dopravy Libor Joukl už dříve a několikrát upozornil, že pokud se do konce roku 2018 nezačne budovat, tak pak už nikdy.

Soudní spor, ve kterém se má rozhodnout, zda plán nové silnice k novoveské průmyslové zóně neomezuje vlastníky půdy a stavba komunikace není nadbytečná, může trvat měsíce i roky. Tedy nejen samotný rozsudek soudu, ale už i dobu, po kterou pravomocně nerozhodne, může celý projekt hodit pod stůl.

Zatímco čtyři majitelé půdy podali proti stavbě silnice žalobu, firmy z průmyslových zón v Nové Vsi a Přibyslavicích o ni naopak stojí. Poukazují na to, že současná silnice z Třebíče do Nové Vsi je pro nákladní dopravu nevyhovující, což brání dalšímu rozvoji podniků.

Autor: Kamil Černý

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení