Velké Meziříčí si letos sto let od začátku první světové války připomene císařskými manévry. „O víkendu 6. a 7. září se návštěvníci mohou těšit na historický průvod, vojenské ležení i císaře a následníka trůnu," uvedla ředitelka Muzea Velké Meziříčí Irena Tronečková.

Raritu spojenou se sarajevskými událostmi si návštěvníci muzea ale mohou prohlédnout už za týden. Je tam vystavený kapesníček a také manžeta, které jsou potřísněné následníkovou krví.

Kde se vzal zakrvácený batistový kapesník v Meziříčí? Souvisí to právě s významnými vojenskými manévry, které se za přítomnosti tehdejších evropských mocenských špiček odehrály v okolí Velkého Meziříčí v roce 1909. V září toho roku byli v meziříčském zámku hraběte Františka Harracha ubytováni František Josef I., rakousko-uherský císař, a jeho host, německý císař Vilém II.

Dalším významným hostem byl rakousko-uherský následník František Ferdinand d'Este, jenž se během svého pobytu s majitelem meziříčského zámku spřátelil.

Hrabě Harrach pak Františka Ferdinanda doprovázel v červnu 1914 na další manévry do Sarajeva, kde se stal obětí atentátu. „Hrabě Harrach setřel umírajícímu následníkovi krev se rtů svým kapesníkem, a ten pak uschoval jako vzácnou relikvii. V zámku tak mohou návštěvníci spatřit první krev prolitou v první světové válce," popsala ředitelka meziříčského muzea Irena Tronečková historii zakrváceného kapesníku.

František Harrach doprovázel následníka do Sarajeva jako jeho pobočník. Na tu cestu mu dokonce půjčil auto, a při osudné jízdě Sarajevem s ním v autě seděl. Zakrvácený kapesník si potom hrabě Harrach odvezl s sebou na rodinné sídlo do Velkého Meziříčí a nechal ho zarámovat mezi skleněné desky a zalít olovem.

Výstava i manévry

První světovou válku připomene kromě plánovaných zářijových manévrů rovněž tematická výstava k období první světové války. „Výstavu ale neomezíme jen na takzvaně válečné věci, zaměříme se skutečně na celé období a nejrůznější zajímavosti, které tu dobu připomínají," vysvětlila Marie Ripperová z meziříčského muzea.

Dvoudenní manévry pořádá jako městská příspěvková organizace muzeum, radnice ale přispěje ještě mimořádnou sumou. „Přidali jsme tři sta tisíc," řekl velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

Historické slavnosti nebyly ve městě každý rok, ale zastupitelé nyní rozhodli pořádat je pravidelně. „Letos nás tedy čeká první ročník, a v rozpočtu už se potom bude se slavnostmi počítat každý rok," dodal starosta Necid.

------------

František Ferdinand d'Este

Synovec Františka Josefa I., rakouský arcivévoda a rakouský, uherský a český korunní princ.

Narodil se 18. prosince 1863.

Na trůn hodlal usednout jako František II., nikdy ale nevládl.

1. července 1900 se oženil s hraběnkou Žofií Chotkovou, jež pak byla povýšena na vévodkyni z Hohenbergu. „Vyvzdoroval" si ji, přestože tak setrvávali v nerovnorodém manželství. S kýmkoli jiným se ale oženit odmítl. Žofii zabil atentátník také. Cesta do Sarajeva byla jejím prvním vystoupením na veřejnosti.