To byl včerejší úkol Petry Plevové, studentky Vysoké školy polytechnické Jihlava, která se rozhodla jít na brigádu k volbám, které se konají už tento pátek a sobotu.

Za včerejšek tak udělala
v tělocvičně v jihlavské Hluboké ulici, kde se volby chystají, stovky dřepů. Kromě samozřejmých věcí, jako je urna, vlajka či plenta, totiž jednotlivé volební okrsky potřebují i psací potřeby, nůžky, ubrousky nebo hygienické potřeby. „Jsem tady třetí den, zatím víceméně chystáme materiály potřebné k volbám, jako jsou volební tašky, které 
se ponesou do jednotlivých volebních okrsků. Musíme dávat pozor, abychom tam daly vše, co tam patří, aby zkrátka tam nic nechybělo. Nejvíc zabrat dá samotné roznášení, po tělocvičně nachodíme docela dost kilometrů. Každou věc musíme osmapadesátkrát položit," usmála se studentka jihlavské vysoké školy.

Ve volebních místnostech musejí být k dispozici věci, které jsou povinné, ale také jsou zde věci, které jihlavský magistrát chystá už ze zkušeností. „Za dobu konání voleb, tedy od roku 1989 už v tom máme zaběhnutý systém, víme, že se hodí psací potřeby, ale také třeba baterka, protože se nám už během voleb stalo, že došlo k výpadku proudu. Takže aby mohly volby zdárně pokračovat, bylo potřeba 
si přisvítit," vysvětlil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Také je vždy v průběhu voleb na magistrátu připraven někdo, kdo je na zavolání schopen přijet pomoci. „Například se nám stalo, že v jednom volebním okrsku někdo ukradl vlajku, takže se musela přivézt nová tak, aby bylo vše podle zákona," doplnil mluvčí.

Letos je konání voleb 
v Jihlavě složitější i v tom, že spolu s krajskými a senátními volbami se koná také referendum. „Referendum přineslo náklady navíc zhruba jeden a půl milionu korun, znamenalo to především nákup plent a uren, kterých pochopitelně nemáme dvojnásobné množství. Podle zákona totiž nelze, aby se odehrávalo referendum a volby v jedné volební místnosti, proto bylo nutné vše zdvojit. Něco záložního máme, ale rozhodně toho není osmapadesát," vyjádřil se Tulis.

V Jihlavě je celkem osmapadesát volebních místností a je zde zhruba čtyřicet tisíc voličů. Mimo volebních okrsků mohou lidé na požádání volit ale například i v nemocnicích 
či domovech pro seniory. „Pacienti v jihlavské nemocnici mohou volit buď 
v místě svého trvalého bydliště na propustku, pomocí voličského průkazu, nebo nahlášením k zápisu do seznamu voličů. O zápis do tohoto seznamu neměl pro tyto volby zájem žádný pacient," uzavřela mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.