Jedno však platí stále – nejjednodušším způsobem, jak si sehnat práci přes léto, je přes rodiče nebo kamarády. „Já jsem si letní brigádu našel poprvé před dvěma lety, a to sám. Zkoušel jsem obvolávat různé společnosti a nakonec se mi z jedné ozvali. Pracoval jsem na dělnické pozici a pomáhal jsem s tím, co bylo zrovna potřeba," uvedl student střední školy Martin Kovář.

Letos prý znovu plánuje, že se bude zajímat o letní brigádu u stejné firmy. „Ozvu se jim ale až tak v červnu, protože kdybych to zkusil dříve, stejně by mi řekli, že je ještě čas. Alespoň takovou mám zkušenost. Ale vím, že kamarádi se poptávají už teď. Zřejmě je to v každé společnosti jiné," přemítal student.

V každé firmě je občas zapotřebí brigádník, což potvrzují i Deníkem oslovení představitelé některých společností na Pelhřimovsku. Brigády si studenti mohou hledat třeba i přes internet, inzeráty v novinách či agentury.

Práce v pekárně

Brigádníky každoročně zaměstnává pelhřimovská pekárna Adélka, která je dnes symbolem moderní potravinářské – pekařské, cukrářské a mlynářské – firmy evropských parametrů s tradicí poctivého českého řemesla.

„U nás je situace trochu výjimečná, protože žádný nábor neděláme. Brigádníky – vysokoškoláky zaměstnáváme, hlavně o víkendech, po celý rok. A ti pak u nás pracují i v letních měsících. Dále dáváme přednost dětem a v některých případech už i vnukům našich zaměstnanců," sdělil generální ředitel Adélky Roman Teisler s tím, že přes léto zaměstnají maximálně dvě až tři desítky brigádníků.
Pracovní příležitosti přes léto studentům nabízí tradičně i Edscha Automotive Kamenice nad Lipou, jejíž hlavní činností jsou obrábění, montáže, svařování, vývoj, testování a 3D měření.

„Od června do září u nás najde práci ke stovce brigádníků. Přednostně přijímáme děti zaměstnanců a lidi se strojírenským vzděláním. Brigádníci u nás vykonávají klasickou obsluhu výrobních linek. Musím říci, že zatím jsme s nimi neměli žádné vážnější potíže," přiblížila vedoucí personálního oddělení Marie Samková.

Vedoucí personalistiky firmy Valeo v Humpolci, která se specializuje na výrobu rotačních a pístových kompresorů pro klimatizační systémy osobních automobilů, Šárka Kropáčková zmínila, že zatím se zájemci o letní brigádu neozývají.

„Většinou se u nás začínají poptávat až před prázdninami," řekla Kropáčková. Jak dále uvedla, brigádu u nich přednostně získávají děti zaměstnanců, ale šanci má i kdokoliv jiný.

Brigádníci se ve Valeu mohou ucházet jak o dělnická místa, tak i o pozice v kanceláři. „Bývá to tak, že v kancelářích brigádničí hlavně vysokoškolští studenti," dodala Kropáčková s tím, že společnost přijímá brigádníky nejen na léto, ale také během roku.