„Páteří celého programu je přednáškový blok, při kterém si studenti sami zvolí besedy, kterých se chtějí zúčastnit. V loňském roce nejvíce zaujalo setkání s brigádním generálem a bývalým pilotem britského letectva Emilem Bočkem. Letos se mohou těšit na přednášky Michala Stehlíka či Daniela Kroupy," sdělil organizátor Josef Dvořák.

Pořadatelé připravili pro veřejnost také výstavu dvaceti panelů připomínajících osudy válečných hrdinů a obětí perzekuce, které budou rozmístěny na zahradě gymnázia, na Vratislavově náměstí a Komenského náměstí od 1. do 19. listopadu. Tu zahájí zítra v 16 hodin vernisáž právě na Komenského náměstí. Dalším lákadlem bude ve stejný den koncert studentek Michaely Šrámkové a Kateřiny Mackové v evangelickém kostele od 17 hodin.

Ředitel školy Jiří Maděra nepochyboval o potřebnosti akce. „Je to seznámení s historií i současností, kterou je nutné mladé generaci přiblížit," řekl Maděra. Pochvaloval si ohlasy u studentů. „Reakce jsou velice pozitivní a studenti jsou mnohdy překvapeni. Rádi se zapojují do příprav a dávají najevo i svoji zvědavost," vysvětlil Maděra.

Připomínka tohoto svátku začíná již na konci října. „Na zahradě gymnázia každoročně vykvétá „živý vlčí mák", poskládaný ze studentů barevně sladěných do podoby jeho květu. I když v tomto roce připadá to nejpodstatnější dění na úterý 1. listopadu, samotný program opět zakončíme až v pátek 11. listopadu," dodal Dvořák.

Den válečných veteránů se 11. listopadu slaví na celém světě. Toto datum bylo vybráno proto, že v tento den v roce 1918 byl podepsán mír mezi Německem a západními spojenci, který ukončil první světovou válku na západní frontě. Jeho symbolem se stal květ vlčího máku.