Letos jde už o třináctou výměnu. Každý rok je jiné téma z různých oborů od architektury, přes hudbu až po historii.

Projekt je podporován Česko-německým fondem budoucnosti. „Německým studentům je 15 až 16 let a všichni jsou z jedné třídy. Češi jsou z rozdílných tříd a účastní se studenti mezi 15 až 18 lety," uvedl student jihlavského gymnázia Petr Vybíral.

Studentů z obou stran bývá vždy kolem šedesáti a výměnný pobyt trvá týden.
Studenti jihlavského gymnázia mají svůj pobyt v Německu už za sebou. Byli tam před dvěma týdny a tématem bylo Německo po 2. světové válce.
„Měli jsme možnost zhlédnout dokumenty a výstavy o tom, jak se Němci vyrovnávali s tím, že jsou ti špatní, a snažili se kompletně přebudovat společnost. Výstavy byly nejen o politice, ale i o úplně běžných obyvatelích," poznamenal student gymnázia.

Procvičení jazyka

Na daná témata jsou studenti rozděleni do skupin po čtyřech. Společně projekt zpracují a potom ho prezentují v německém jazyce.
A jaká témata mají studenti, kteří přijeli na tento týden do Jihlavy? „Tématem je konec druhé světové války v Československé republice, rok 1948, politické procesy padesátých let, Pražské jaro, normalizace, Charta 77, sametová revoluce, Václav Havel a politické a ekonomické dějiny po roce 1989," vyjmenoval Vybíral.

Během pondělí se němečtí studenti seznámili se školou a navštívili vybrané výukové hodiny. Už dnes pojedou do Prahy, kde se společně s českými kamarády podívají do Muzea komunismu. „Ve středu začne samotná práce na projektech a ve čtvrtek navštívíme Telč. V pátek se projekty budou prezentovat," dodal student.

Projekt podle Vybírala pomáhá studentům najít nové přátele v zahraničí, učí se komunikovat v cizím jazyce a orientovat v cizím prostředí s neznámými lidmi. „Naše profesorky, které projekt organizují, získávají rovněž nové přátele a spolupracovníky z Německa," dodal závěrem student.