Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studie k přehradě na řece Oslavě je hotová

Náměšťsko - Technicko-ekonomická studie ke zvažované přehradě na řece Oslavě je hotová. „Dokument nám byl předán do rukou na konci července," potvrdil mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Právě zadání studie, která má napovědět, zda v budoucnu na řece Oslavě vznikne přehrada, bylo jedním z hlavních impulzů pro sepsání petice a protestní akce v dotčeném regionu.

24.8.2016
SDÍLEJ:

Vyhlídka od zříceniny Ketkovického hradu do údolí řeky Oslavy je jednou z oblíbených zastávek turistů a výletníků při procházce krásným údolím.Foto: Pavel Vosátka

Podle mluvčího PMO měla studie odpovědět na otázku, zda je tato lokalita vodohospodářsky významná. „Studie dodá odborné podklady pro to, zda je dobré lokalitu dále vodohospodářsky hájit," vysvětlil Chmelař. Ano, či ne však PMO zatím říci nechce.

Lokalita na řece Oslavě je součástí takzvaného Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod v Česku. To je seznam území, kde by v budoucnu mohly vzniknout přehrady. Přehrada Čučice je jednou z prvních lokalit, kde se vhodnost ověřuje. „Lokalita Čučice byla vybrána mezi prvními z důvodu svého vysokého vodohospodářského potenciálu. Potenciální objem Vodního díla Čučice tvoří jedinou relevantní rezervu pro vodárenský zdroj vodní nádrže Mostiště," sdělil Chmelař.

Na výsledky studie netrpělivě čekají především její odpůrci. „Předpokládali jsme, že po obdržení studii zveřejní, jak delší dobu deklarovali. A následně ji začnou diskutovat s občany," poukázal předseda petičního výboru a starosta Oslavan Vít Aldorf. On i obyvatelé obcí, kterých se případná přehrada dotkne, si však na výsledky musejí počkat.

„Povodí studii řádně prostuduje, zanalyzuje a projedná se zpracovatelem. S výsledky studie následně seznámí svého zakladatele, tedy Ministerstvo zemědělství. Pak bude s jejími výsledky seznámena odborná veřejnost a dále zástupci okolních sídel i širší veřejnost," řekl Chmelař s tím, že prezentace výsledků budou probíhat od září do listopadu.

Po volbách

„Pravděpodobně studii chtějí zveřejnit až po krajských volbách," zamyslel se Vít Aldorf. Starostové si také stěžují na špatnou komunikaci ze strany Povodí Moravy, které jim neodpovídá na konkrétní dotazy a prosby. „Psal jsem Povodí Moravy, že bychom se rádi stali členy skupiny, která řeší případné sociální vlivy přehrady, ale žádnou reakci jsem nedostal. Také nám bylo přislíbeno, že nás pozvou k jednání. Zatím však žádná pozvánka nedorazila," mrzí starostu Březníka Ladislava Malacha.

Podobné zkušenosti má také Vít Aldorf. „Za Sdružení obcí mikroregionu Ivančice jsme již v loňském listopadu poslali žádost o jednání a informace. Do dnešního dne jsme na ni nedostali žádnou odpověď," uvedl.

V následujících letech hodlá PMO prověřit i další lokality z generelu. V něm se nachází dvě území, která se mohou dotknout obcí na Třebíčsku. Jde o lokality Horní Kounice na řece Rokytné a Vysočany na řece Želetavce. Případná přehrada na Rokytné by zasáhla do katastru Rouchovan a na Želetavce, která je stejně jako lokalita Čučice v kategorii A, do katastrů Dešova, Kostníků a Police.

Autor: František Vondrák

24.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení