Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svateb na Žďársku už neubývá. Páry se berou i na rozhledně

Žďár nad Sázavou - Páry na Žďársku se svatbám, ať už formou občanskou, nebo církevní, nevyhýbají. Ba naopak. Do stavu manželského jich loni vstoupilo více než v roce 2015.

6.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Na druhou stranu, nadále přetrvává trend zápisů o určení otcovství k nenarozenému dítěti. Této možnosti využívají partneři, kteří spolu žijí na „psí knížku". V rámci prohlášení se nastávající rodiče dohodnou na příjmení, které bude jejich potomek nosit.

Ve žďárském matričním obvodu zapsala matrikářka v loňském roce celkem 148 sňatků, z toho 52 církevních. Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k nenarozenému dítěti vyřizovala hned 123krát.

Pro svůj velký den si novomanželé často vybírají netradiční místa. „Brali jsme se pod širým nebem," tuto větu vyslovují novomanželé na Žďársku stále častěji. Své „ano" si tak říkají na místech, jako jsou zámky, hrady, soukromé zahrady. Výjimkou není ani rozhledna nebo náměstí.

„Logicky kralují v žebříčku oblíbenosti pro veselku letní měsíce. Nejvíce svateb evidujeme loni v červnu a červenci, nejméně v únoru," sdělila Jana Suská, matrikářka Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Kromě obřadní síně Staré radnice se veselky odehrávaly v Zámku ve Žďáře, ve Škrdlovicích U Hrocha, u sochy raka v Račíně, u sochy lva a orlice u Pilské nádrže. „Ale také například na soukromých zahradách. Nejneobvyklejší místo v roce 2016 bylo u křížku v Rosičce," doplnila matrikářka Suská.

Celkově lze říci, že nyní je zde trend letních svateb venku. „Nejvíce manželství se uzavírá od začátku dubna do konce září. Slabší měsíc je v této době samozřejmě květen," potvrdila oblibu léta pro veselky také matrikářka radnice v Bystřici nad Pernštejnem Lenka Martincová. V případě bystřického matričního úřadu se snoubenci přes léto berou třeba u zřícenin hradů Dalečín či Zubštejn, u Lesního zátiší Vojtěchov i u penzionu Borovinka. V Bystřici vloni zapsali celkem 59 sňatků, o dva více než v roce 2015.

„Trend narozených dětí mimo manželství ale pokračuje i nadále, v roce 2016 bylo na našem matričním úřadu sepsáno 51 zápisů určení otcovství," dodala Lenka Martincová.

Souhlasná prohlášení rodičů o určení otcovství zastínila žádosti o uzavření manželství v matričním obvodu Velké Meziříčí. „Zápis jsme vloni sepisovali ve 104 případech, což vysoko převyšuje počet uzavřených manželství," potvrdila Martina Bednaříková, matrikářka Městského úřadu ve Velkém Meziříčí. Loni tam bylo uzavřeno celkem 75 manželství. Snoubenci pro vstup do manželství volili nejčastěji červenec, nejméně leden a březen. „Mimo obřadní síň a zámku u nás snoubenci uzavřeli i čtyřikrát manželství na rozhledně," přiblížila matrikářka.

Více svateb hlásí z Nového Města na Moravě, celkem 77 veselek. Poslední byla uzavřena na Silvestra. Snoubencům se v novoměstském matričním obvodu pro krok do manželství nejvíce líbilo září, srpen a červen. A kde se snoubenci brali? V Horáckém muzeu, v areálu hotelu Horní Dvůr či novoměstském kulturním domě. V budově úřadu, kde není obřadní síň, byl jeden sňatek v kanceláři starosty. K sepsání souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství před novoměstským úřadem došlo loni celkem v 87 případech, což je o dvacet více než v roce 2015. Ve Svratce oddávali loni sedmnáctkrát.

Svatební obřady

Počet veselek v matričních obvodech měst Žďárska: rok 2016/2015.

Žďár nad Sázavou

148/164

Velké Meziříčí

75/74

Bystřice nad Pernštejnem

59/57

Nové Město na Moravě

77/70

Svratka

17/4

Celkem 376/369

Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství bylo sepsáno u matrik měst celkem 373krát.

zdroj: matriky MÚ

Autor: Zlata Ptáčková

6.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení