„Evidujeme trvalý zájem z řad veřejnosti, proto jsme se rozhodli, že v letošním roce lehce rozšíříme portfolio oblastí, do kterých mohou naši občané v rámci svých domácností investovat," řekl starosta města Jan Tourek.

Doposud mohli Světelští čerpat z fondu prostředky například na opravy střech, fasád, montáže izolací, modernizace bytových jader a tak podobně. „Nově si teď ale mohou půjčit peníze i na nákup nového kotle, na vyvložkování komínů, nebo na montáž nových otopných těles. Výše úvěru může v těchto případech dosáhnout až padesáti tisíc korun," uvedl Tourek. Půjčka je v tomto případě splatná do osmi let a úročena je čtyřmi procenty. „Další novinkou je i navýšení částky, kterou si mohou lidé vypůjčit na výměnu plynového kotle. Místo dosavadních pětadvaceti tisíc korun si mohou půjčit až padesát tisíc korun. V tomto případě je úvěr splatný do čtyř let a úročený je třemi procenty," popsal základní parametry půjčky Tourek.

Město uvolňuje ze svého rozpočtu každý rok do Fondu rozvoje bydlení jeden milion korun. Průběžně do něho samozřejmě směřují i úročené peníze, které lidé postupně splácejí.

„Výzvy na čerpání prostředků z Fondu rozvoje bydlení zveřejňujeme dvakrát v roce, a to na jaře a na podzim. Letošní první výzva bude zveřejněna právě v těchto dnech," poznamenal Tourek s tím, že obvykle si v průběhu jednoho roku půjčí peníze z fondu kolem deseti lidí.

Peníze na modernizaci bydlení půjčuje lidem například i radnice v Chotěboři. K této praxi se vrátila po dvouleté přestávce vloni na jaře.

„Půjčky z Fondu rozvoje bydlení budou úročeny čtyřprocentním úrokem a jejich příjemci je musejí splatit do čtyř let. Budou ale výjimky.

Vyšší půjčky, řekněme kolem jednoho sta tisíce korun, budou moci lidé splatit až v šestileté lhůtě," konstatoval tehdy chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.