Současní zastupitelé švýcarského města Niederbipp totiž zaslali do Horní Cerekev dopis, ve kterém stálo, že současné zastupitelstvo Niederbippu už nemá zájem pokračovat v další komunikaci s městem Horní Cerekev. „Důvodem je podle zmiňovaného dopisu fakt, že je naše země nejen členem Evropské unie, ale také na vyspělé úrovni, a tudíž původní záměr pomoci rozvíjejícímu se státu ve smyslu demokracie už není aktuální," vysvětlila předsedkyně občanského sdružení OK Niederbipp Marcela Šimanová.

Zastupitelé Horní Cerekve to ale neberou nijak tragicky. „Stalo se, já jejich rozhodnutí beru na vědomí, ale my už s tím nic nenaděláme. Myslím si, že i přesto, že to po té úřednické stránce skončilo, se můžeme nadále vídat. Během té více než dvacetileté spolupráce jsme totiž spolu navázali celkem velké přátelské vztahy, takže si myslím, že stýkat se určitě budeme," komentoval starosta Horní Cerekve Jaroslav Andrle.

Partnerství mezi švýcarským a českým městem začalo v roce 1993. Do Švýcarska se mohli podívat a získat nový pohled na svět hornocerekevští žáci, někteří zastupitelé, místní dobrovolní hasiči nebo také sportovci. „Kdykoliv švýcarští přátelé přijeli k nám, byli jsme jim schopni nabídnout atraktivní výlety," řekla Šimanová.

Jiné město nehledají

„Nad tím, jestli oslovíme nějaké zahraniční město, jsme zatím neuvažovali. Pokud by ale ta další spolupráce byla plodná, tak se tomu vůbec nebráním," uvedl Andrle.

S vypovězením partnerské smlouvy ze strany zahraničního města se na Pelhřimovsku setkali jen zřídka. Město, které se v této situaci neocitlo, je například Kamenice nad Lipou, která spolupracuje 
s polským městem Smiegel od roku 2006. „Vloni v květnu 
k nám přijelo šestnáct polských dětí, které jsme ubytovali v místních rodinách, 
a v září jely naše děti, které se tu s těmi polskými spřátelily, zase k nim. V rámci programu se u nás mohli polské děti zapojit do vyučování. Učily se například uvařit některou českou pochutinu anebo pracovat s textilií. Letos jsme zváni do Polska na oslavy jejich města Smiegel," uvedl kamenický místostarosta Jaromír Pařík.

Jinou obcí, která udržuje kontakt se svým partnerským městem, je Želiv.V roce 1992 navázal spolupráci se švýcarským městečkem Kiesen.
Podle starosty Želiva Karla Chmela si Želivští i přes jazykovou bariéru v Kiesenu našli velice blízké přátele.

Během roku prý udržují psaný kontakt a využívají elektronické komunikace. Popisuje také slušnost a pořádnost švýcarských obyvatel. „Líbí se mi, že když do Švýcarska zavítáme, tak vidíme, jaký je tam pořádek. Lidé si na ulici nedovolí odhodit vajgl, chodí striktně po přechodech a všechno tam mají upravené. Hlavně lidé se mezi sebou chovají slušně. Odjedou do práce, nechají po celý den otevřenou garáž, kde mají sekačky, kola, lidé chodí kolem a nestane se, že by se něco ztratilo," přemítal Chmel.

Denisa Šimanová