V souvislosti s případem salmonelózy, která zřejmě vedla k ukončení letního tábora 
u Hodic na Jihlavsku, se šíří obavy.

Jak uvedla Iva Holadová, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých při Krajské hygienické stanici Kraje Vysočina, na Pelhřimovsku ale žádný případ epidemie 
na letních táborech hlášen nebyl. A to většina letních táborů už probíhá.

Podle slov Holadové se jich z celkových šedesáti právě teď koná čtyřicet pět. „Mezi těchto pětačtyřicet zotavovacích akcí se řadí letní tábory, na nichž je více než třicet dětí po dobu více než pět dnů. Během celých prázdnin se táborů zúčastní asi pět tisíc dětí," vyčíslila Holadová.

Propuknutí epidemie se dá předcházet, pokud se dodržují určitá pravidla. „Největší problém, který může v tomto ohledu nastat, je z hlediska vody. Ta se musí kontrolovat," uvedla Holadová.

Důležité je také dodržovat zásady spojené se stravováním, zejména pak se správnou přípravou jídla. „Co se jídla týče, kontrolovat se musejí hlavně vajíčka a maso, nejčastější zdroje bakterie salmonely. Dále nesmí docházet ke křížení provozu. To znamená, že se musejí oddělovat nástroje, které se používají k přípravě různých surovin," vysvětlila vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých.

Holadová také připomněla případ, kde právě kvůli nedodržování těchto zásad propukla epidemie. „Na jednom táboře krájeli meloun nožem, který předtím používali na maso. Navíc ten meloun pak ještě chvíli nechali stát. Propukla tam salmonelóza," vzpomínala Holadová.

Problémům tohoto druhu by ale měli předcházet i rodiče, kteří své ratolesti na tábory posílají. Podle Holadové by děti měly na tábor jezdit úplně zdravé a rodiče by jim neměli podepisovat potvrzení o bezinfekčnosti, když si tím nejsou jisti. „Dítě nesmí v posledních čtrnácti dnech před táborem přijít do styku s infekčním onemocněním, ani s osobou s infekčním onemocněním nebo jen s podezřením na takové onemocnění," upozornila Holadová.

Častým případem epidemie, kterou na tábor zavlečou samy děti, jsou vši. I na ty ale v dnešní době existuje moderní prevence. „Dcera byla na táboře v Kletečné 
u Humpolce. Měli tam takový speciální bílý hřeben, kterým každému dítěti pročesali vlasy. Pokud mělo vši, hřeben zeleně zablikal a pípl," uvedla Martina Malá 
z Vlásenice.

Podle Malé není třeba podléhat masové panice. „To, že propukne nějaká epidemie, se stane asi každý rok na nějakém táboře. 
Sama se ale děti na tábory posílat nebojím," nechala 
se slyšet Malá.

Karolína Hovorková