Kniha s názvem Průvodce architekturou Telče pojednává nejen o architektuře telčských historických staveb, mezi které patří i objekt místního zámku, ale i novodobých domů. „Součástí publikace je například i budova nízkoprahového centra Zastávka. Bohužel v knize není zimní stadion, ten v té době nebyl ještě dostavěn," okomentoval publikaci starosta Telče Roman Fabeš. Dle něj titul poskytuje ucelený pohled na architekturu v celém městě. „Vyšlo už hodně knih o historickém centru Telče, ale tato je unikátní tím, že zahrnuje i okrajové části města," dodal Fabeš.

Telč se tak dočkala své první ucelené monografie. Vydal ji Národní památkový ústav v Telči. „Publikace má za cíl představit nejen architektonické dědictví Telče v celé své šíři od nejstarších dob až do současnosti, ale i příběhy vepsané do staveb a obrazu města v průběhu staletí," uvádí ke knize její autoři.

Zmizelé stavby 
v okolí Telče

Město Telč je dále bohatší o knihu Heleny Grycové a Lubomíra Procházky s názvem Telč a okolí. Ta vyšla jako jeden z titulů v edici Zmizelé Čechy, Morava a Slezsko a popisuje, mimo jiné, i stavby, které již neexistují. „Kniha si nedělá ambice na vědeckou literaturu. Je to spíše průvodce po historii pro laiky. Pojednává nejen o Telči, ale i lidové architektuře okolních vesnic. Právě na těch se skoro žádné původní stavby nedochovaly. V Telči je na druhé straně zmizelých staveb minimum," uvedla autorka knihy a pracovnice Muzea Vysočiny v Telči Helena Grycová. Knihu doplňují staré fotografie možná dnes už i zapomenutých budov. Autorka publikace dodala, že fotografie některých památek však nebylo možné sehnat. „Například víme, že u Roštejnského rybníka byly kdysi lázně, ale neexistuje žádná jejich fotografie," zmínila Grycová.

Nejen některý obrazový materiál, ale i text ke knize byl pro autorku trochu oříšek. „S Lubomírem Procházkou jsme o publikaci dlouho mluvili, ale to jsem nevěděla, že si ji budu muset jednou sama napsat. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak knihu sestavit, aby byla pro čtenáře zajímavá a odlišovala se od ostatních publikací, a myslím, že se to povedlo. Je to takový průřez historií," pousmála se Grycová.

Obě publikace plné fotografií budou veřejnosti představeny 11. dubna v sedmnáct hodin v Konírně zámku v Telči při příležitosti zahájení turistické sezony.

Přítomní se dozví více i o knize Libora Sváčka Česká republika UNESCO, která také o Telči pojednává. Tato kniha, popisující dvanáct památek na seznamu UNESCO a další, jenž se o titul památky UNESCO teprve ucházejí, obsahuje také řadu zajímavých fotografií.
Všechny jmenované publikace je možné zakoupit v informačním centru města Telč. Zde příchozí narazí i na brožurku Ivy Steinové s názvem Even zikaron – Paměť židovských náhrobních kamenů.

Židovskou historii ukrývají hřbitovy

Malá publikace s názvem Even zikaron je průvodcem po starém telčském hřbitově nedaleko Velkého Pěčína a po novém židovském pohřebišti v Telči na Oslednicích. Text přináší nové poznatky o nejstarších náhrobcích a významných pohřebních událostech. Publikace vyšla rovněž v angličtině a obsahuje fotografie náhrobků a plány obou hřbitovů, které usnadňují návštěvníkům snadnou orientaci.

IVANA HOLZBAUEROVÁ