Ani po dvou měsících, kdy začalo policejní vyšetřování, se však nikdo nepřihlásil. „Nevím, jestli policii, ale nám se nikdo neozval. Odměnu jsme tak zatím neměli komu vyplatit," řekl předseda Zemědělského a obchodního družstva v Čáslavicích Ladislav Trojan.

Teplovod nechal podnik vy-budovat odbornou firmou.

Práce skončily na začátku července letošního roku. Následná tlaková zkouška však ukázala řadu netěsností. Roury už byly v té době pod zemí. Do ulice k družstvu zbývalo jen položit asfaltovou vozovku.

„Nenacházím pro takového člověka slova," mínil krátce po zjištění škod Trojan.

Případem se začali okamžitě zabývat kriminalisté. Stále jej vyšetřují, zatím bez konečného výsledku. „O aktuální fázi vyšetřování nelze v současné době poskytovat další informace," sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kriminalisté pouze zveřejnili, že k poškození došlo v době mezi 30. květnem a 13. červencem.

Mezi místními se spekulovalo o mstě vůči družstvu. To hodlalo teplem ze své bioplynové stanice zásobovat zemědělské objekty, jež využívá, a přes patnáct rodinných domů.

Teplo pro sousedy

Družstvo při výběru upřednostnilo zaměstnance a také obyvatele žijící blízko areálu. „Tedy ty, kteří jsou bezprostředně zasaženi negativními dopady provozu družstva, to znamená hlukem a prachem," vysvětlil předseda Ladislav Trojan. Kromě msty za nedodávání tepla se v obci hovoří i o konkurenčním boji firem. „Dnes je taková doba, že jed-na tu zakázku dostane, a další ne. Nevím nic konkrétního, ale možné to je," zamýšlel se místní občan Miroslav Pažou-rek.

Svádět vinu na některého z lidí ze vsi odmítl. „Že by to někdo chodil navrtávat, když se to pokládalo postupně po několikametrových částech a ty se postupně zasypávaly, mi přijde zvláštní. Ten člověk by tam musel být každý týden, protože to bylo poškozené snad po celé délce," mínil Pažourek.

Nikdo z místních by si podle Pažourka netroufal vrátit se na místo činu několikrát za sebou. „Taky se to mohlo dovézt poškozené už někde ze skladu firmy, která to dělala. To potrubí totiž na sobě mělo takovou pěnovou vrstvu, pod ní ty vyvrtané dírky nemusely být vidět a ukázaly se až později," doplnil Miroslav Pažourek.

O recidivistovi, který by družstvu úmyslně škodil, navíc neví ani předseda Ladislav Trojan. „Za poslední dobu se nám nic podobného nestalo. Je to ojedinělý incident," poznamenal.

Z pohledu družstva šlo o několikamilionovou investici. Škoda na teplovodu zatím není konečná. Podle předběžných odhadů se bude pohybovat kolem 250 tisíc korun. „Nevím, kde až to sčítání skončí. Na konečné vyčíslení oprav stále čekáme," podotkl předseda čáslavického družstva.

Potrubí je už v těchto dnech opět zasypané. Silnici během několika týdnů přikryje nový asfalt. „Nevím kdy, snad už to ale bude brzy," řekl starosta Vladimír Bartes.

V obci se v posledních měsících pracovalo na kanalizaci a pokládce elektrických sítí. S novými povrchy vozovek, které byly dlouho rozkopané, si všichni obyvatelé jistě oddechnou. Asfalt zbývá položit už jen na několik desítek metrů komunikací, na většině už je.

Opravený teplovod již prošel zkouškami. Nyní je plně funkční. „Pravděpodobně během měsíce začne běžná topná sezóna. Jsme na ni připraveni," řekl předseda družstva Ladislav Trojan.