Na tyto, a ještě další otázky odpoví zájemcům muzejní procházka po části naučné stezky Březina, kterou si na sobotu připravilo humpolecké muzeum. Sraz účastníků je naplánován na čtrnáctou hodinu v lesoparku pod Orlíkem u bývalého skladu Jednoty.

Humpolecké muzeum totiž nepůsobí jen ve svých dvou budovách na Dolním a Horním náměstí, ale od podzimu 2013 se vydává také do terénu na muzejní vycházky. Jak uvedla jeho vedoucí Dagmar Kluchová, procházky se stávají tradicí. „Chtěli bychom je pořádat pravidelně, tak jednou za čtvrtletí. Už vymýšlíme trasu na léto a na podzim. Témata vycházek mohou být různá, ale vždy se je budeme snažit volit podle ročního období. V létě můžeme vyrazit třeba za motýly, na podzim zase za houbami," vysvětlila Kluchová.

Stezka Březina je dlouhá devět kilometrů, vede po přírodních a historických zajímavostech mezi Humpolcem, Čejovem a Rozkoší a čítá celkem šestnáct zastavení. Dagmar Kluchová společně se svou kolegyní Kateřinou Jančurovou si vybraly některá z nich, o kterých budou při vycházce povídat. „Půjde s námi i Martin Sýkora, který pohovoří o geologii, s hradem Orlík nás seznámí jeho kastelán Pavel Koubek. Kdo bude mít zájem, může vystoupat i na rozhlednu," dodala vedoucí muzea.

Sýkorův nápad

Jak dále zmínila, muzejní vycházky se u lidí těší velké oblibě. S myšlenkou vyrazit do přírody či do města a mluvit přímo na místě o daném tématu přišel prý Martin Sýkora. „V muzeu od něj máme zapůjčené minerály. A jednou jsme si tak povídali, a on se zeptal, co kdybychom uspořádali procházku do přírody," zavzpomínala Kluchová a doplnila, že druhý podnět vzešel přímo od návštěvníků muzea, kteří se neustále vyptávali na další a další akce.

Na první muzejní vycházku s Martinem Sýkorou, konkrétně ke štůlám pod Orlíkem, se vydala jen skupina nadšenců před dvěma lety 
v říjnu. Ovšem loni v březnu druhou procházku s příznačným názvem Se Sýkorou za sovami absolvovalo už více zájemců.

A jak se říká Do třetice všeho dobrého, následující muzejní vycházka, opět s Martinem Sýkorou, za zlatem na Trucbábu byla zase o něco úspěšnější. Na zimní historické putování po stopách humpoleckého kronikáře Jana Kamarýta s archivářem Pavlem Holubem a učitelem Zdeňkem Škrabánkem přišlo už kolem stovky zvědavců.