VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčsko ročně vyprodukuje kolem třiceti tisíc tun odpadů

Třebíčsko - Třicet tisíc tun. To je množství odpadu, které ročně vyprodukují lidé na Třebíčsku. Část z tohoto množství by správně měla končit ve tříděných kontejnerech. Chystaný zákon má ukládání odpadu na skládkách zdražit. A v budoucnu by tam neměl být využitelný odpad skladován vůbec.

4.11.2016
SDÍLEJ:

Skládka v Petrůvkách.Foto: Deník/ František Vondrák

Množství odpadu, který by měl končit v barevných kontejnerech, zůstává ve směsném stále kolem dvaceti procent. Podobně je na tom také bioodpad.

„Poměr skla, plastů, papírů i bioodpadů v komunálním odpadu, který se ukládá na skládku, je klesající. Souvisí to s tím, jak se rozšiřuje systém třídění. Rozjeli jsme například ve větší míře svoz bioodpadu. To jsou trendy, které se pozvolna ve složení komunálu projevují. I celkové množství komunálu, který se uloží na skládce, má meziročně za posledních pět let klesající tendenci v řádech jednotek procent," sdělil Pavel Gregor z firmy Esko-T, která sváží odpad pro místní svazek obcí z Třebíčska.

Přestože trend je pozitivní, je zde ještě značný prostor pro zlepšení. Zvláště proto, že chystaný zákon by měl nakládání s odpadem zpřísnit. „Měly by v něm být navyšovány poplatky tak, aby se skládkování zatížilo a bylo znevýhodněno před tříděním a dalším využíváním," upozornil Gregor s tím, že zákon je nyní v legislativní radě vlády a začít platit by mohl od roku 2018.

Do deseti let by mělo skončit skládkování odpadu, který se dá dále využít. „Jako svazek se postupně chystáme, že skládkování pomalu končí a nastane éra zpracovávání odpadu. Budeme muset vybudovat překladiště, z něhož se bude odpad vozit na energetické využití," nastínil Gregor.

Mnoho možností však Třebíčsko nemá. „Není zde žádné další zařízení než brněnská spalovna," doplnil Gregor. Tam již nyní z Vysočiny míří šest tisíc dvě stě tun odpadu. A otázkou je, zda by její kapacita byla dostatečná.

Tématem je i výstavba spalovny v Jihlavě, kde při posledních krajských volbách proběhlo o její případné výstavbě referendum. Vedení města však spalovnu neplánuje. „Jihlava neplánuje výstavbu zařízení na energetické využití odpadu," potvrdil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Autor: František Vondrák

4.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT