„Myslím si, že právě teď je čas na změnu myšlení jen od zisku jiným směrem, když se tady tak ‚neziskově‘ setkáváme u tohoto krásného přírodního unikátu. A když se dívám na přítomné děti, bude to právě mladá generace, která tu změnu bude tlačit kupředu,“ konstatoval Rob McBride s odkazem na vírské školní děti, které obdaroval vlaječkami různých evropských států.

Britský fotograf, cestovatel, organizátor kampaní a také ambasador významných stromů jejich ochraně a propagaci zasvětil svůj život. Dlouhodobě také spolupracuje s BBC na různých pořadech a jeho příklad očividně táhne. Do facebookové skupiny Treehunter, kterou Rob McBride založil před dvanácti lety, se za tu dobu přihlásilo již dva tisíce dalších „lovců stromů“. Kvůli stromům, které miluje, McBride ve svém volném čase procestuje tisíce kilometrů.

V posledních letech se cílem někdejšího elektrotechnického a softwarového inženýra stala i Česká republika - současná návštěva byla šestá v pořadí. Letošní putování za nejzajímavějšími evropskými stromy začal v Nizozemí, pak jel do Belgie a první den brexitu se symbolicky vydal k britskému finalistovi. Poté odcestoval do Polska a odtud už na Vysočinu k Chudobínské borovici.

„Soutěž se stále rozšiřuje, letos je už finalistů šestnáct a stihnu navštívit jenom jedenáct z nich. Stromy objíždím na své náklady, na tyto cesty si vydělávám prací v supermarketu,“ doplnil Rob McBride.