Fotbalisty Baníku Ostrava povede v jarních záchranářských bojích v nejvyšší soutěži František Komňacký. Ještě na podzim kouč Jihlavy podepsal s moravskoslezským celkem smlouvu na rok a půl. Dosavadní hlavní lodivod Martin Svědík zůstane v realizačním týmu jako asistent.

„Chtěl bych ještě trénovat, ale tým, který má ambice minimálně bojovat o evropské poháry. Já jsem v kariéře téměř nikdy nehrál o záchranu, nejsem v tom moc silný," řekl Komňacký Deníku před měsícem, kdy byl v Jihlavě odvolán.

Teď je všechno jinak. Jde k týmu, který je na tom tabulkově ještě hůř a patří mu předposlední sestupová příčka.

„Ale Baník je něco jiného. To nejhorší má snad za sebou a lákalo mě pomoct vrátit klub tam, kam patří. Mohl jsem zůstat doma a užívat si půl roku volna, jenže pořád ještě cítím potřebu jít dále a něčeho ve fotbale po neúspěšném půlroce v Jihlavě dosáhnout," řekl Komňacký.

Je ovšem smířený s tím, že na jaře čeká Ostravu boj o holý život. „O sestup hraje sedm osm klubů. Zachrání se mužstvo, které v to bude nejvíce věřit a bude ochotno pro to na hřišti nejvíce udělat. Nebude to o krásném fotbale, ale o vůli," podotkl dvaašedesátiletý kouč, pro kterého je Baník srdeční záležitost.

Pamětník titulu

V sezoně 2003/04 totiž dovedl s tehdejším asistentem Pavlem Vrbou ostravský tým k poslednímu titulu, v říjnu následujícího ročníku byl ale kvůli neuspokojivým výsledkům odvolán.

Bývalý reprezentační asistent Michala Bílka se v mezidobí asi nejvíce zviditelnil pětiletým působením v Jablonci, se kterým skončil na druhém a třetím místě a hrál v evropských pohárech. Před minulou sezonou přijal nabídku prvoligového nováčka z Jihlavy, kterého dovedl k bezproblémové záchraně. Aktuální ročník ovšem Vysočině nevychází, proto se musel předčasně poroučet a pro poslední zápas podzimu ho nahradil Petr Rada.

Posily v rámci možností

Je hodně reálné, že se na jaře oba týmy budou rvát o záchranu mezi sebou. I když Baník v zimě opustili jeden z klíčových hráčů Antonín Fantiš nebo nejlepší střelec Vojtěch Engelmann, Šafarčík Komňackému slíbil adekvátní náhrady v rámci finančních možností. Na pátečním startu zimní přípravy se má objevit už několik nových tváří. „Hledáme lídry, kteří by hře vtiskli větší kvalitu. Chceme, aby přišla nová krev odjinud, protože místní zdroje jsou vyčerpány," upozornil Komňacký.

Podle zákulisních informací se ostravský klub vyptával na olomouckého levého beka Michala Vepřeka, toho má ale údajně rozjednaného Vysočina, kde odchovanec Sigmy v minulosti působil na hostování. Ani jedna strana ale informaci zatím nepotvrdila.