Pokud trest nabude právní moci, bude muset starší z bratrů pykat za to, že porušil úřední rozhodnutí. Své provinění si nejspíš odpracuje přímo v Pozďátkách. „Takový případ si nepamatuji, práce je tady ale dost, takže, pokud si opravdu trest odbude tady, určitě se pro něj něco najde," řekl Radek Palát, starosta Slaviček, pod které Pozďátky patří.

Pro psa, který se u bratrů objevil, by se měli brzy vydat úředníci s pracovníky Ligy na ochranu zvířat. „Začínáme komunikovat s Městským úřadem v Třebíči a Státní veterinární správou. Měli bychom se dohodnout na společném postupu, jak a kdy pejska odebrat," líčil předseda ligy Petr Ondráček.

Také on byl u toho, když se z Pozďátek během posledního roku postupně odváželo osmdesát psů a jedna kráva. Podle Ondráčka je v silách bratrů postarat se pouze o jednoho staršího psa, žádného dalšího navíc by údajně nezvládli.

Strach z fenky

„Máme strach, aby se tam neobjevila fenka. Neříkám, že by tam za rok bylo znovu osmdesát psů, ale i kdyby jich tam bylo třeba jen deset nebo dvacet, byl by to problém. Podmínky tam pro to nejsou. Ti muži si neuvědomují, že jim to může brzy opět přerůst přes hlavu," mínil Ondráček.

Zároveň upozornil na to, že z osmi desítek pozďáteckých psů je sedmnáct stále v třebíčském útulku. „Žili ve špatných podmínkách, takže socializace u nich probíhá pomalu. Chce to čas," dodal.

Soudní rozhodnutí o vině však podle něj problémy s bratry nejspíš definitivně nevyřeší. „Obávám se, že to jen tak neskončí. Oni sice tvrdí, že jim toho druhého pejska někdo přehodil přes plot, my o tom ale přesvědčeni nejsme. Spíš to vypadá, že si ho pořídili sami," zdůraznil Petr Ondráček.

Starosta Slaviček Radek Palát pohlíží na oba bratry smířlivěji. Podle něj se z problémů, kterými si v posledních měsících prošli, poučili. „Před dvěma týdny za mnou ten starší přišel a uhradil mi poplatek za dva psy. Takže snaha na nich vidět je," řekl.