„Už v pondělí 1. ledna mi volala paní Václavíková z Lukova a hlásila mi výtěžek z letošní sbírky. Prvně jsem si myslela, že si dělá srandu. Letos se jim ale dokonce podařilo vybrat víc, a to celkem 10 866 korun. Loni obyvatelé Lukova darovali 9 972 korun,“ prozradila Martina Veselá, koordinátorka Tříkrálové sbírky na Třebíčsku.

Tam mají letos pro koledníky připraveno o několik desítek pokladniček více. „Letos jsme zapečetili celkem 503 kasiček, ale uvidíme, kolik se jich nakonec použije. Loni jsme měli připravených 480 kasiček. Letos máme tím pádem i více tříkrálových skupinek. Volali mi totiž z několika obcí po okrese, že chtějí pokladničky přidat,“ doplnila Martina Veselá.

I pracovníci Oblastní charity Žďár nad Sázavou mají pro dobrovolníky, kteří se v těchto dnech objeví v obcích a městech na Žďársku, připravený podobný počet zapečetěných pokladniček. „V letošním roce máme připravených 505 kasiček, což je zase o něco více než v loňském roce. Loni se díky pomoci více než dvou tisíc dobrovolníků podařilo vykoledovat 3 058 807 korun,“ informovala Jitka Milčáková, koordinátorka Tříkrálové sbírky na Žďársku.

Výtěžek z letošní sbírky v již zmíněném okrese poputuje na podporu stávajících služeb Oblastní charity Žďár nad Sázavou. „Počítáme s podporou terénních služeb, které jsou v tuto chvíli velmi žádané, a také s případnou podporou těch služeb, které se mohou díky změně ve financování sociálních služeb ze strany měst a obcí, dostat do finančních problémů. Část výtěžku bychom rádi opět věnovali do potřebného projektu Charitní záchranná síť, část pak do rozvoje chudých oblastí v zahraničí, ve kterých působí diecézní Charita,” vyjmenovala Jana Zelená, ředitelka žďárské charity.

Na Jihlavsku letos navíc Tři králové zavítají i do Větrného Jeníkova. „Domluvili jsme se tam s jedním panem učitelem, který nám slíbil, že dá dohromady dvě skupinky žáků,“ řekl Roman Mezlík, koordinátor Tříkrálové sbírky na Jihlavsku.
Dodal také, že ti, kteří by ještě měli zájem zapojit se do sbírky, popřát tak lidem šťastný nový rok, zazpívat jim koledu, věnovat drobný dárek a poprosit je o příspěvek do zapečetěné pokladničky s logem Charity České republiky, tak mají ještě možnost. „Do malých obcí nemáme problém zajistit koledníky. Co se ale týče větších měst, tak tam by bylo potřeba víc dobrovolníků. Například Jihlava je tak velká, že se nikdy nepodaří pokrýt úplně celé město. Když by se tedy ještě teď chtěl někdo přidat ke koledníkům, tak jsme schopni ho vybavit a může vyrazit,“ lákal zájemce Roman Mezlík.

Ilustrační foto.
Nutné opravy se obchvat Pelhřimova dočká až na jaře

I obyvatelé havlíčkobrodského okresu a Humpolecka mohou v těchto dnech potkat na ulici skupinku dětí v pláštích. „Letos máme zapečetěných na 450 pokladniček pro koledníky, kteří navštíví bezmála 90 měst a vesnic,“ sdělila Aneta Slavíková, mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod.

Tři králové obchází domácnosti na Vysočině v daném termínu každý den. Konkrétním dnem, kdy dobrovolníků s kasičkami vyrazí do ulici nejvíce, je ale sobota 6. ledna. „V Humpolci tuto sobotu sbírku odstartuje živý betlém, a to v 9 hodin před farou na Horním náměstí,“ dodala Aneta Slavíková.

Havlíčkobrodští se také mohou těšit na takzvanou Ředitelskou Tříkrálovou koledu v centru města, která se uskuteční už v pátek 5. ledna. Za tři krále se převléknou opět tři ředitelé, a to za Oblastní charitu Havlíčkův Brod Anna Blažková, za Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod Jiří Jedlička a za nemocniční lékárnu Vít Vodrážka.

Peníze z kasiček, které se Třem králům podaří vybrat během letošního ročníku sbírky právě na Havlíčkobrodsku a Humpolecku, pomohou nakoupit šestnáct aut do terénních služeb, přičemž největší část nákladů pokryje dotace z Evropské unie. „Díky novým vozidlům bude možné zachovat a dále rozvíjet kvalitní péči, kterou charitní pracovníci poskytují potřebným lidem přímo v jejich domácnostech,“ ukončila povídání Slavíková.

Ilustrační foto
Nájem smuteční síně v Budějovicích je nejdražší v širokém okolí