Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trojiční sloup na náměstí je opravený

Žďár nad Sázavou - Restaurováním spodní části barokního sloupu na náměstí Republiky ve Žďáře skončily hlavní práce na jeho obnově. „Týkalo se to architektonické části sloupu, tedy soklu, schodů, dlažby, balustrády s mřížemi a obvodových sloupků s řetězy," uvedla Zuzana Vostrejšová z městského odboru rozvoje a územního plánování.

30.8.2016
SDÍLEJ:

Restaurátoři dokončili obnovu trojičního sloupu na žďárském náměstí Republiky. Letošní, závěrečnou etapou prací byla oprava jeho spodní části. Foto: Deník/Martina Lorencová

Obnova měla dvě etapy, loni se řemeslníci věnovali horní části sloupu se sousoším. Výsledkem jejich práce se lidé mohou kochat od soboty, kdy od sloupu zmizela ochranná páska.

„Je opravená balustráda, zpátky jsou i mříže a řetězy očištěné, zrepasované, natřené a opatřené antikorozní úpravou," řekl Martin Kovařík, svratecký sochař a restaurátor, jenž se od loňska obnovou sloupu zabývá. Kromě balustrády bylo potřeba upravit také obvodové sloupky, které řetězy nesou.

Starší vysprávky sloupu, co už byly „vyžilé", nahradili řemeslníci novými. Především pak museli sjednotit celkový ráz balustrády. „Bylo třeba docílit toho, aby působila kompaktně. Od doby baroka po dvacáté století tam proběhla už řada druhotných výměn pískovcových částí, každý kámen je jinak barevný, jsou tam už i doplňky v umělém kameni, prostě je to časem poznamenané. Na konečném vzhledu se podílelo už mnoho lidí a každý tam přinesl něco jiného," přiblížil restaurátor Kovařík.

Nejvíce vyměněných dílů je právě na kuželkách, pilířích a madlech balustrády. Sochy jsou až na hlavu svatého Floriána původní.

Náklady na letošní restaurování sloupu jsou podobné jako loňské kolem 230 tisíc korun. Na první část prací poskytla jako dar 122 tisíc žďárská firma Satt.

Sousoší Nejsvětější Trojice stojí ve Žďáře od roku 1706. Vytvořil ho kamenosochař Jakub Staenhübel, původem z Tyrolska. První z předchozích restaurátorských zásahů na sloupu byl zaznamenán v roce 1739.

Sloup je vysoký téměř 11 metrů. V podstavci je jeskyně se svatou Rozálií, na římse sochy svatých Jana Nepomuckého, Šebestiána a Floriána, na trojbokém hranolu tři andělé, na vrcholu postava Boha Otce držícího kříž s Kristem a nad ním holubice (Duch svatý).

Sloup znají všichni jako morový, podle historiků je ale správněji sloupem trojičním. „Jeho funkcí není jen ochránit město před morem. Je vlastně komplexní ochranou i před dalšími pohromami," vysvětlil Stanislav Mikule, muzejník z Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou.

Autor: Redakce

30.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení