„Je to problém, lidé parkují, kde se zrovna dá. Často se zlobí, že nemají kde auto odstavit i že jim chybí značení," řekla Lenka Houbová, kastelánka zelenohorského kostela. Stejně citelně chybí „zámecké" parkoviště i těm, kteří chtějí navštívit zámek Kinských, kde sídlí celoročně otevřené Muzeum nové generace. Návštěvníci zámku a Zelené hory tak nechávají auta stát všude, kde zrovna vidí místo v ulicích sídliště pod Zelenou horou nebo i za zákazem vjezdu na cestě k Vysokému. „Snažíme se na situaci upozornit na našich webových stránkách, poradit s parkováním," uvedla kastelánka Houbová. O víkendech mohou motorizovaní turisté využít jako náhradní možnost parkoviště společnosti Tokoz u výjezdu z města a nebo plochu u vodní nádrže Pilská hned za městem směrem na Polničku.

Návštěvníci historické části Žďáru si bez „zámeckého" parkoviště budou muset poradit až do konce května. Na hlavní letní sezonu už bude parkoviště v Santiniho ulici otevřené. Stavbaři ho dokončí podle smlouvy s městem do konce pátého měsíce. „Práce běží podle plánu, budou hotové včas a stavbu předáme tak, jak máme," sdělil Miroslav Štola, jednatel firmy Gremis, jež parkoviště přestavuje.

Stavbaři parkovací plochu rozšířili směrem k Bránskému rybníku. Pojme devadesát aut a povede kolem něj nový chodník a přes silnici nový přechod pro chodce. Gremis opravuje i lávku přes Stržský potok a na druhé straně barokního mostu postaví další, novou. Ta povede k parkovišti od restaurace Táferna. „Právě dnes jsme začali pracovat na základech pro novou lávku," doplnil včera Miroslav Štola.

Původně bylo v plánu zprovoznit parkoviště už v zimě. Jedním z důvodů, proč z toho sešlo, bylo nestabilní podloží. „Nevyšly zkoušky nosnosti, tak se muselo zhutnit," řekl žďárský starosta Zdeněk Navrátil. „Stavba se tak zdržela zhruba o měsíc a půl. Parkoviště lze užívat, až vyroste tráva v zatravňovacích dlaždicích, ty jsme ale kvůli zdržení nestihli před zimou osít," doplnil Štola.

Město by navíc s užíváním parkoviště nezískalo souhlas do doby, než zprovozní nový přechod pro chodce od parkoviště k zámku.

Zhutňování prodražilo přestavbu parkoviště o dva a čtvrt milionu ty přibyly k deseti milionům, s nimiž se počítalo původně. Po diskusi s památkáři se také změnil dlažební materiál. „Původně zamýšlené žulové kostky o rozměru deset krát deset centimetrů nahradí mozaika pět krát pět centimetrů," upřesnil starosta Navrátil.