Akci, která se těší velkému zájmu veřejnosti, pořádá žďárský turistický oddíl mládeže Tuláci společně s obcí Sázava a příspěvkovou organizací Active – středisko volného času. Jedná se o šestnáctý ročník, turisté se ale sejdou na kopci posedmnácté – poprvé se totiž jednalo o pokusný nultý ročník.

Vítání jara se letos u známé vyhlídkové věže uskuteční v sobotu 7. dubna, a to od deváté hodiny ranní až do půl šesté večer. „Věříme, že se nám podaří překonat rekord z roku 2009, kdy za námi dorazilo celkem 677 turistů i náhodných návštěvníků z celé republiky, a k tomu ještě sedmnáct jejich čtyřnohých kamarádů,“ vyjádřil se vedoucí Tuláků Vladimír Sýkora.

Lidé, kteří vystoupají až na vyhlídkovou plošinu, jež se nachází ve výšce 24 metrů, stejně jako ti, kteří zdolají „pouze“ kopec k rozhledně, se mohou těšit na drobnou pozornost. „Připraveny máme pamětní listy s kalendáříky, k dispozici bude rovněž teplý čaj – samozřejmě zdarma,“ informoval Vladimír Sýkora.

Výletníci, kteří si s sebou zapomenou vzít svačinu, si budou moci zakoupit občerstvení i přímo na místě. Ve stánku pod rozhlednou se bude prodávat například káva, lahvové pivo, limonády, párek v rohlíku a další pochutiny. K dostání budou rovněž pohlednice a turistické známky i vizitky.

„Na akci jsme byli už několikrát. Když jsme ještě neměli děti, zařadili jsme Rosičku vždy do nějaké delší pěší trasy. Vylezli jsme si na rozhlednu, pokochali se výhledem. Pod ní jsme si pak dali odpočinkovou pauzu a koupili si třeba pivo a párek v rohlíku. Teď ale máme malé děti, jezdíme tedy autem a pěšky dojdeme jenom ten kousek od silnice. I tak je to ale moc hezká tradice, již ani letos nevynecháme, pokud tedy nebudou padat trakaře,“ prozradila Eliška Pátková ze Žďáru nad Sázavou.

Pro Tuláky je vítání jara na Rosičce již srdeční záležitostí. Na přípravách i organizaci se podílí většina starších členů oddílu. „Už je to osmnáct let, co jsme skončili s pořádáním pochodů pro veřejnost. Řekli jsme si pak, že tedy zkusíme zorganizovat právě zahájení sezony na Rosičce. Už nultý ročník zlákal kolem dvě stě padesáti lidí, takže se z akce stala tradice, která trvá doteď,“ zavzpomínal Vladimír Sýkora.

Vítat jaro se podle něj bude za každého počasí, podle jeho zkušeností se totiž příznivci akce jen tak odradit nenechají. „Návštěvnost je ale samozřejmě počasím ovlivněna. Rekord z roku 2009 provázelo teplo a slunečno. Ale i v letech, kdy byla zima a třeba pršelo, neklesl počet účastníků pod pět set,“ připomněl vedoucí Tuláků.

Rosička
Rosička, ocelová telekomunikační věž sloužící zároveň jako rozhledna, byla pro veřejnost otevřena v roce 2001. Nachází se v těsné blízkosti obce Rosička přibližně deset kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Zájemci se k ní dostanou od silnice vedoucí mezi touto vsí a nedalekým Nížkovem. Z odstavné plochy u komunikace je to k vyhlídkové věži zhruba 400 metrů. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 644 metrů nad mořem. Stožár je vysoký celkem 42 metrů, přičemž vyhlídková plošina se nalézá ve výšce 24 metrů a vede na ni 140 schodů. Rosička je volně přístupná, vstup je zpoplatněn pouze v hlavní turistické sezoně, tedy v červenci a srpnu, kdy dospělí zaplatí za vstupenku 15 korun. Děti mohou na vrcholek zavítat zdarma.

Fotogalerie u článku je z minulého ročníku.