Letní hry pod pěti kruhy jsou celosvětově nejvýznamnější sportovní kratochvílí, konají se navíc jen jednou za čtyři roky. Selský rozum napovídá, že není zas tak komplikované předem vyhlásit, že na olympiádu se dostane každý, kdo splní takové a takové jasně definované podmínky.

Jenže v divokých houštinách pravidel, předpisů, právních kliček a dalšího harampádí, které zřejmě neodmyslitelně patří k moderní civilizaci (zdaleka nejen k vrcholovému sportu) zůstává selský rozum stranou. Jako všude, kde mají hlavní slovo právníci a úředníci. Laik může jen užasle čekat, co z byrokratické mašinerie vypadne jako finální produkt. Chcete čerstvý příklad? Podívejte se na kauzu Martiny Sáblíkové a jejího startu v Riu.

Fenomenální rychlobruslařka má pět medailí ze zimních olympiád (z toho tři zlaté), zatoužila ale po vzoru jiných startovat také na letních hrách v cyklistickém trikotu. Proč ne, vždyť Sáblíková je v posledních letech jasně nejlepší česká silničářka a na loňském mistrovství světa v Richmondu dojela v časovce v redukovaném pořadí devátá. To jí mělo zajistit právo startu na OH v Riu jistotu mělo deset nejlepších závodnic.

Sáblíková tak hned po skončení rychlobruslařské sezony přesedlala na kolo a tvrdě se připravovala na Rio. Věřila v úspěch, trať olympijské časovky jí měla vyhovovat. Do přípravy investovala se svým týmem sportu práce a také peněz.

Všechno vypadalo skvěle, dokud začátkem června nepřišla rána z čistého nebe Mezinárodní cyklistická unie (UCI) přišla s jiným výkladem pravidel. Start pod pěti kruhy v časovce je podle UCI podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo. Sáblíková náhle čelila reálné možnosti, že o Rio přijde.

Nastala panika, právníci vyrazili na zteč. Je tu ještě naděje? Včerejší prohlášení agentury Sport Invest, která Sáblíkovou zastupuje, tomu nenasvědčuje. „Tým Martiny Sáblíkové obdržel informaci, že UCI její start na olympijských hrách v Riu v cyklistickém závodu neumožní. Jedinou možností, jak se ještě pokusit zvrátit rozhodnutí, je obrátit se prostřednictvím Českého olympijského výboru (ČOV) na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS), což tým chce učinit," píše se v prohlášení.

Tohle je konec „mírového" řešení, Češi už válčí: nelíbí se jim ignorace ze strany funkcionářů.

Prostý laik aby si uvrtěl hlavu. Jak je možný takový rozptyl ve výkladu kvalifikačních pravidel?

Bossové české cyklistiky se nyní hlasitě a hlavně poněkud opožděně diví, co jim to UCI vyvedla. Olympijští bafuňáři v čele s protřelým právníkem Janem Šťovíčkem dumají, jak Sáblíkovou na hry dostat.

Důvěryhodnost je fuč. Zůstává pachuť.

A co samotná Sáblíková a její tým?

To je nejsmutnější část celého příběhu. „Jsem zklamaný a hodně těžko se mi o tom hovoří. Zatím jsme to moc nerozebírali, ale připouštím, že s psychikou Martiny to zacvičilo hodně. Snažím se zůstat v klidu a nějak ji z toho dostat," řekl včera trenér Petr Novák.

Člověk se také diví, že on (jménem hvězdy Sáblíkové) ještě nezačal hledat pomoc v zahraničí.

O kauze totiž v zahraničí neví. Novináři mlčí.

Novák zatím líčí, jak bude zklamaný, když „to" nedopadne. Šance, že jeho svěřenkyni do Ria nakonec vyšle arbitráž, totiž není moc vysoká. „Chtěl bych věřit alespoň jedním procentem, že je ještě šance," řekl kouč.

Sáblíková zítra jede časovku na republikovém šampionátu. Co myslíte střihne si ji také v Riu?