Čtenáři mohli do konce minulého týdne posílat jakékoli příspěvky, v nichž hlavní roli měly hrát právě tyto oranžové „koule".

Ve středu redakce Deníku vybrala dva výherce, kteří se s ním podělili o své fotografie. Jsou jimi Radek Lhotský z Pelhřimova a Petra Svobodová z Onšova.

Vítězné dýně vyrostly u babiček

První vítěz dýňové soutěže, tedy Radek Lhotský, do redakce zaslat snímek dcery Karolínky alias malé čarodějnice u dvou vydlabaných dýňových strašáků. „Dýně nepěstujeme, ty na snímku vyrostly u naší babičky. Společně jsme je pak dlabali a vytvořili z nich strašáky," uvedl Radek Lhotský.

Na otázku, co provedli s vydlabanými kousky dýně, odpověděl, že jeho manželka uvařila dýňovou polévku.
Babička malé Leničky letos poprvé zkusila vypěstovat dýni na kompostu, a hned jí tam vyrostl takový obr.

Nejméně 40 kilo

„Dýni jsme sice nevážili, ale tipla bych si, že měla minimálně čtyřicet kilo. Manžel měl co dělat, aby ji dostal do kufru auta, já ji neunesla vůbec," smála se Petra Svobodová, která do redakce zaslala druhý vítězný snímek. Dodala, že obří dýni zužitkovali na kompot. „Tedy ne celou, ale půlku. Druhou půlku jsme dali kamarádce," upřesnila Petra Svobodová.

Svátek Halloween se slaví 31. října, a to především v anglicky mluvících zemích. Jsou s ním spojeny určité zvyky, například děti se oblékají do strašidelných kostýmů a koledují dům od domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Dejte koledu, nebo vám něco provedu).

V neposlední řadě jsou pro Halloween typičtí dýňoví strašáci s rozsvícenou svíčkou uvnitř, kteří jsou populární i v České republice. Na Pelhřimovsku je tvořily například děti v pelhřimovské mateřince U Stínadel nebo Včelky z mateřinky v Pacově.

Halloweenská party

K Halloweenu patří také párty v kostýmech. Pro děti si ji na tuto sobotu připravila třeba pelhřimovská Kavárna Flet, která od šestnácti hodin zve malé návštěvníky bez masek i s maskami na dětskou diskotéku a na tvořivou dílnu. Rezervace míst předem je ale nutná.

Další zaslané příspěvky do dýňové soutěže budeme postupně uveřejňovat v následujících vydáních Pelhřimovského deníku v rubrice U nás doma.

Halloween – lidový svátek

Halloween se vyvinul z oslav svátku Všech svatých, který se z Říma přenesl do Irska. V 19. století ho vystěhovalci přinesli do USA, odkud expandoval do dalších zemí. Slaví se především v anglicky mluvících zemích – v Kanadě, USA, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a podobně.
Halloween je spjatý s tradicemi a zvyky Keltů. Slaví se poslední noc keltského roku, která začíná 31. října západem slunce a trvá do východu slunce 1. listopadu.
Děti ve strašidelných kostýmech chodí na koledu, pořádají se večírky a rozsvěcují se svíčky v dýňových strašácích.
U nás se slaví takzvané Dušičky neboli uctění památky zemřelých, které připadají na 2. listopadu, tedy letos na neděli.