Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V dětském domově to vře. Zaměstnanci poslali stížnost

Hrotovice - Stížnost na ředitelku Dětského domova v Hrotovicích prošetřoval krajský úřad. Pod dokument se podepsali čtyři pracovníci domova.

20.4.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

„Asi nejhorší věcí, co nás donutila stížnost napsat, byla, když paní ředitelka zabavila notebook a tiskárnu dívce, která studuje na vysoké škole,“ přiblížila jedna z pracovnic domova, která si nepřála zveřejnit své jméno. Má obavy z reakce ředitelky. Notebook podle ní dívka získala darem od nadace.

Slova pracovnice domova potvrdila i její kolegyně, jež se pod stížnost také podepsala: „Od samého počátku, co ředitelka nastoupila, nastavila napjatou atmosféru. Ve výchově nastolila svá pravidla.“

Potíže v závěru loňského roku prošetřovala kontrola z krajského odboru školství, mládeže a sportu, a letos dokonce nezávislá kontrola sestavená z odborníků.

Ředitelka: Obvinění nejsou pravdivá

Ředitelka domova Simona Saitlová se k situaci nejprve nechtěla pro noviny vyjádřit s tvrzením, že má málo času, neboť musí řešit organizační záležitosti ohledně zájezdu dětí do divadla. Nakonec ale své písemní vyjádření přece jen poskytla.

„Na podzim loňského roku se krajský odbor školství mládeže a sportu zabýval šetřením stížnosti denních vychovatelek a celkově ji kvalifikoval jako částečně důvodnou. V lednu proběhlo nezávislé šetření zřizovatelem s klinickým psychologem se všemi zaměstnanci, které ukázalo chronickou nespokojenost, přecitlivělost a pocit nedocenění denních vychovatelek,“ napsala.

Podle ní krajská kontrola odhalila některé nedostatky obecného charakteru, ale nic, co by ohrožovalo chod domova. „Jednalo se pouze o absolutní neochotu podřídit se systémovým opatřením ředitelky ze strany několika vychovatelek domova. Komplexní kontrola a šetření nezávislým psychologem nepotvrdilo to, co bylo sepsáno odborem školství na podzim. Ukázalo se, že stížnost byla napsána na základě nepravdivých tvrzení,“ konstatovala ředitelka hrotovického dětského domova.

Simona Saitlová vede hrotovický dětský domov zhruba rok. Dříve působila coby ředitelka Domova seniorů na ulici Manželů Curieových v Třebíči, později jako šéfová třebíčské hospodářské komory. Záležitost kolem zabaveného notebooku není jedinou věcí, která kolegyním ředitelky na pracovišti vadila. Podle nich se nezachovala ředitelka dobře ani tehdy, když zadržela sedmnáctiletému chovanci domova kapesné. Podle vyjádření jedné z vychovatelek ředitelka odůvodnila zabavení kapesného s tím, že se hoch nedokázal přizpůsobit režimu na letním táboře. „Neměl tam žádné vrstevníky, byl tam sám jen se spoustou organizátorů, chtěl se vrátit,“ líčila pracovnice.

Jde prý o střet

Podle ředitelky Simony Saitlové se jedná o střet s agresivní, nekompromisní a pomstychtivou vychovatelkou. „Většina kolektivu je v pohodě, jsou to fajn a prima lidi, kterým jde o stejnou věc jako mně, dělat každodenní smysluplnou práci s láskou k dětem, které jsou v našem domově,“ zmínila ve své reakci Saitlová.

Přidala komentář: „Práce denních vychovatelek neplnila svoji praktickou funkci. Vychovatelky nejsou schopné se domluvit na jednotných pravidlech, které mají poté důsledně a jednotně vyžadovat na dětech. Velkou část činnosti dělají za děti nebo se vůbec neuskuteční. Proto začaly být velmi podrážděné na všechny moje připomínky ohledně nepořádku, nekázně a nedůslednosti.“ Osobně prý nemá potřebu někomu něco upírat nebo brát, dělá tuto práci ráda a záleží jí na dobré výchově dětí. „Proto vyžaduji aktivní práci od vychovatelek, která vyžaduje jiný přístupu než na který byly zvyklé doposud. Když jsem chtěla aby tyto povinnosti plnily, setkala jsem se s jejich odmítavým přístupem a časem i s nepravdivými stížnostmi, které jsou předmětem vašich dotazů. Všechny záležitosti byly buď již vyřešeny a objasněny nebo na jejich vyřešení pracuji, protože vyžadují více času,“ tvrdila Saitlová.

Ředitelky domova se zastala krajská radní Marie Kružíková: „Paní ředitelka tam byla teprve krátce a provedla některé začátečnické chyby.“ V červnu bude v domově další kontrola. K situaci, kterou se zabývala i krajská rada, ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec prohlásil, že celá záležitost je již uzavřená a že mezi zjištěními nebylo nic závažného. Podle informací Deníku kontrola z odboru školství, mládeže a sportu dala pracovnicím hned v několika bodech za pravdu.

„Výsledkem bylo, že tam byla kontrolní zjištění, na jejichž základě byla uložena nápravná opatření a ta byla realizována,“ popsal ředitel Kadlec. Nicméně poznamenal, že ředitelka domova byla od kraje potrestána po finanční stránce. Děti v domově i pedagogické pracovníky zná dobře někdejší ředitelka domova Ludmila Pokorná. Ta o nich Deníku řekla: „Myslím si, že v době, kdy jsem pracovala v domově coby ředitelka, tak jsme byli pohodový kolektiv, jak s výchovnými pracovníky tak i s dětmi.“ Domnívá se, že vše záleží na souhře kolektivu. Sama se prý často řídila pravidlem, že jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.

Autor: Eva Bártíková

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení