Zvýšená opatření podle něj pociťují každý den stovky zaměstnanců, návštěvníků dukovanského informačního centra se však opatření příliš nedotkla. „Ale samozřejmě i oni jsou určitým způsobem kontrolováni. Způsob opatření, které jsme přijali, však nebudeme z bezpečnostních důvodů nijak konkretizovat," dodal Jiří Bezděk.

Zásadní modernizací prošlo už v závěru minulého roku vybavení stálé policejní jednotky, která v elektrárně Dukovany působí. Její členové získali modulární systém, který lze připevnit k vozidlu a skrytě s ním pozorovat okolí v takzvaném infračerveném spektru, dále speciální páčidla s otočnou hlavicí pro násilné vniknutí do budovy nebo sluchátka, která chrání před poškozením sluchu při střelbě nebo výbuchu.

Pořízení nového vybavení však podle mluvčí Krajského policejního ředitelství pro Vysočinu Dany Čírtkové s rizikem terorismu nesouvisí. „Naskytla se nám možnost získat díky jednomu milionu korun od Nadace ČEZ vybavení pro jednotku v Dukovanech. Využili jsme ji. Souvislost se situací ve světě to však nemá," odvětila.

Současně ale potvrdila, že jednotka je nyní při ostraze elektrárny efektivnější, rychlejší a nové vybavení jí umožňuje kvalitnější řízení zákroku při mimořádných událostech, než tomu bylo dříve.

Situaci ve světě sleduje také Armáda ČR, včetně vrtulníkové základny u Náměště. „Nemáme však žádné informace, které by nasvědčovaly zvýšenému riziku teroristického útoku na území České republiky. Činnost vojenských útvarů, tedy i 22. základny vrtulníkového letectva, je standardní," poznamenal mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jan Šulc.

Stupeň ochrany dukovanského areálu se netýká pouze osob. Odolnější proti případnému teroristickému útoku jsou také hlavní budovy elektrárenského komplexu. V posledních letech se na nich prováděly nákladné úpravy. „Hlavním smyslem těchto opatření byla ochrana proti seismicitě, obecně proti přírodním živlům. Pevnost budov má ale pochopitelně i širší efekt," mínil Jiří Bezděk.