Na Jihlavsku se bude zpívat hned na několika místech.

Ve středu 14. prosince se lidé od 18 hodin sejdou například u velkého vánočního stromu na jihlavském Masarykově náměstí, na náměstí v Batelově, na Husově náměstí v Polné, u vánočního stromečku v Bezděčíně, místní části Batelova nebo nově také u vánočních stromů v Cejli. „Je to taková příjemná výzva, do které je škoda se nezapojit. Máme toho sice dost, ale tohle ještě zvládneme," uvedla při přihlašování do akce starostka Cejle Pavlína Nováková. Místní se sejdou u vánočních stromků. které o minulém víkendu rozsvítili.

„Poprvé jsme hráli živý betlém za doprovodu živé kapely. Otevřen máme také betlém ve zvoničce, který je rozšířen o další postavičky, rozsvícené domky, zvoničku a pohyblivý větrný mlýn," přiblížila další aktivity k adventu v Cejli starostka.

Ale vraťme se zpátky k akci Česko zpívá koledy. Jaké koledy v jednu dobu na několika místech najednou zazní? Zpívat se budou tři předem určené koledy. Půjde o písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma. O dalších dvou koledách rozhodovali čtenáři Deníků po celé republice v anketě. Vybranou trojici tedy doplní Veselé vánoční hody a Pásli ovce valaši.

Ti, co si nepamatují slova, nemusí zoufat, protože na místě texty dostanou. Naladit se na vánoční čas a zabroukat si může přijít kdokoliv. Loni se akce v Jihlavě zúčastnilo několik stovek lidí.

Na Vysočině je v současné době registrováno více než dvacet měst a obcí, které budou koledy zpívat. „Organizátoři většinou angažují například děti z místních základních uměleckých škol či běžných základních škol, které u stromečku zpívají. Příchozí se potom přidají," uvedl Marcel Moržol, krajský šéfredaktor Deníků na Vysočině.

V Jihlavě se zpívání opakovaně chopí vždy žácí jihlavské základní umělecké školy pod vedením sbormistra Petra Sobotky. „Koledy nacvičuje asi třicet dětí, které ve škole navštěvují sborový zpěv. Další trénování koled máme naplánovano na pondělí 5. prosince," prozradil k přípravám Sobotka.

V Polné, Batelově a v Bezděčíně se ke zpívání koled přidávají už několikátým rokem. Konkrétně v Bezdčíně akci organizuje místní aktivní sbor dobrovlných hasičů. „Sejdeme se u vánočního stromečku a zapějeme si koledy," plánuje starostka sboru Milada Vlčková.

Kdo by měl zájem se ještě přidat, může se stále přihlásit.