Největší úspěch má u dětských návštěvníků model vláčku, obří pohyblivé ruské kolo, Petřínská rozhledna nebo těžební věž. „Děti na výstavě nejvíce baví věci, které si mohou samy vyzkoušet," řekla Marie Pelánová, která se o výstavu na bráně stará. Většinu času děti tráví v herně, kde si mohou z Merkuru samy něco postavit. „Na každé výstavě musí být herna minimálně pro deset dětí, to je mojí podmínkou," poznamenal už při instalaci výstavy sběratel Mládek.

Na jihlavské expozici mají svou premiéru modely jednoduchých strojů, které jsou základem každého stroje, auta nebo jakéhokoliv většího strojního zařízení. I čtyřleté děti tak velmi rychle přijdou na to, jak zařízení fungují.

„Výstavu navštívilo od června už přes 1 500 lidí," uvedl k úspěchu expozice v Bráně Matky Boží Jan Kunkela z informačního centra v Jihlavě. Město Jihlava připravilo pro návštěvníky soutěžní kvíz o knihu Hravý a zábavný svět vědy a techniky. Na výstavě hledají odpovědi k otázkám z kvízu. „Každý měsíc losujeme jednoho výherce knihy," doplnil k soutěži Kunkela.

Nejznámější česká hračka Merkur z Police nad Metují slaví úspěch už od poloviny 20. století. V roce 1925 poprvé vznikl systém, který se zachoval dodnes – kovové části stavebnice byly spojovány šroubky a matičkami, tím se stavebnice přiblížila reálnému konstruování, a umožnila tak dětem větší možnosti pro hru a tvořivou práci.

Jiří Mládek sbírá Merkur asi pětatřicet let. Stavebnice mu zaplňují část domu i stodolu. Stavitelství se věnuje ve stodole, kterou nazývá merkurové království. Mimo Merkuru sbírá i etikety z likérů ze starého Rakouska-Uherska, těch má kolem tří tisíc. Mládek je nadšeným sběratelem starých hraček, jako jsou kostky s dětskými pohádkami a obrázky, ale i betlémů.

PETR VYBÍRAL