VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Novém Městě vyrobí světově unikátní nanovlákna

Nové Město na Moravě - V současnosti jediný světový výrobce keramických anorganických nanovláken míří na Vysočinu. V Novém Městě na Moravě se chystá otevřít koncem května centrum pro výzkum, vývoj a průmyslovou výrobu nanovláken.

5.4.2012
SDÍLEJ:

Pardam s.r.o. je Česká společnost, která se v současné době intenzivně připravuje na zahájení průmyslové výroby anorganických nanovláken v Novém MěstěFoto: archiv

Jak pro týdeník Vysočina konstatovala Petra Možíšová, mediální zástupkyně společnosti Pardam, jež středisko v průmyslové části města buduje, lokalitu pro založení plánovaného centra volili ve spolupráci s Krajem Vysočina. Při výběru podle ní brali v potaz jak vhodnou připravenost výrobního závodu v Novém Městě na Moravě, tak příznivou dojezdovou vzdálenost.

„Do projektu bylo nainvestováno okolo devadesáti milionů korun. Veškeré vstupní náklady jsou financovány z vlastních zdrojů, a to za cirka padesátiprocentní dotační podpory evropských fondů,“ informovala Petra Možíšová.

Nanovlákna jsou zhruba tisíckrát tenčí než lidský vlas a jsou považována za materiál třetího tisíciletí. Pardubická firma Pardam se zabývá výrobou organických vláken a bude jako první na světě vyrábět i keramická anorganická nanovlákna. Nanotechnologii koupila od univerzity v americkém státě Texas.

„Testování, které se zatím provádí v Praze, se už účastní desítka firem. Nanovlákna chtějí využít při výrobě filtrů, v oděvním průmyslu a při výrobě baterií,“ vyjádřil se generální ředitel společnosti Pardam Daniel Možíš.

Vlastní obsluha technologie zaměstná zhruba deset lidí v celém procesu s tím, že většina nových zaměstnanců je vysokoškolského vzdělání. Půjde o vývoj a výrobu organických i anorganických nanovlákenných materiálů. Produkce by se měla pohybovat na osmi tunách za rok.

Produkty najdou uplatnění například při výrobě speciálních textilií, obalů potravin, zdravotnických krycích materiálů, ale i v kosmetice nebo jako vodivé materiály v LCD displejích.

A do jakých zemí chce Pardam nanovlákna dodávat? „Prvotním zájmem je uspokojit domácí trh. Dokončujeme testování ve čtyřech velkých firmách zaměřených na izolační a kompozitní materiály a filtrační membrány. Dalšími zeměmi jsou také Spojené státy americké, Japonsko či Korea, kde již více než rok provádějí testy na našich materiálech světoví giganti v oboru elektrotechniky a automobilového průmyslu,“ podotkla Petra Možíšová.

Česká republika patří ve výzkumu a vývoji nanovláken k průkopníkům. O firmy, již se tomuto oboru věnují je dle mluvčí agentury CzechInvest Štěpánky Filipové veliký zájem. „Výrobou organických nanovláken se v zemi zabývá, či plánuje zabývat více firem. Anorganická nanovlákna jsou ale specialitou společnosti Pardam,“ potvrdila Filipová.

Autor: Zlata Ptáčková

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT