VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V novoměstské nemocnici nechtějí dárci za krev peníze

Nové Město na Moravě - Přes tři tisíce odběrů krve ročně provedou v transfuzním oddělení novoměstské nemocnice. Zhruba tři stovky z lidí, kteří si tam přicházejí nechat odebrat krev, jsou prvodárci.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

„Jsou to především studenti ze zdravotní školy a z gymnázia. Kromě toho nám naši stálí dárci přivádějí svoje mladé rodinné příslušníky," sdělila primářka oddělení klinických laboratoří a transfuzní služby novoměstské nemocnice Vlasta Musilová.

Zajímavostí novoměstské transfuzní stanice je skutečnost, že žádný z dárců za svoji krev nevyžaduje finanční odměnu. Všichni dárci splňují kritéria bezpříspěvkového dárcovství. „Z našeho pohledu je tím zajištěna vysoká bezpečnost transfuzních přípravků, protože lidé krev nedávají kvůli penězům," uvedla Vlasta Musilová. „Od lidí, kteří dávají pravidelně a zdarma svoji krev, se dá očekávat, že se nebudou vědomě vystavovat rizikům, jež by mohla mít negativní zdravotní dopad nejenom na ně samotné, ale i na příjemce jejich krve," připomněla primářka.

Odběr 450 mililitrů

V registru dárců figuruje na čtyři tisíce jmen lidí ve věku od osmnácti do šedesáti pěti let, z nichž téměř polovina chodí dávat krev pravidelně. Častěji krev dávají muži, žen je asi čtvrtina. Muži jsou i více preferováni, jelikož mají vyšší počet červených krvinek a mohou dávat krev vícekrát než ženy. Transfuzní stanice je objednává podle aktuální potřeby.

„Dárci jsou objednáváni tak, aby byla zaručena určitá skladová zásoba krví různých skupin. Dárcem krve se může stát každý, komu bylo osmnáct let, váží více než padesát kilogramů a netrpí závažným onemocněním. Muži mohou absolvovat ročně čtyři odběry, ženy tři," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Dárci je v transfuzní stanici odebráno 450 mililitrů krve. Ta je před použitím vyšetřena jaterními testy, vylučujícími možnost nákazy žloutenkou typu B a C, AIDS a syfilidou. Pravidelně je ověřována také krevní skupina. Před každým odběrem lidé vyplňují dotazník, je jim vyšetřen krevní obraz a lékař posuzuje jejich zdravotní stav.

Někdy ale odhodlání pomoci druhým nestačí. Dárce má buď nevyhovující krevní obraz, a odebráním krve by spíš ohrozil sebe, než pomohl jiným, nebo u něj byla podrobnými testy zachycena nějaká nemoc. 

V případě špatných výsledků testů se dárcem krve stát nemůžete. Nemoc bývá u dárců odhalena zřídka a nejčastěji se jedná o nákazu žloutenkou.

Které krve je obecně na operačních sálech nedostatek se však podle odborníků zcela objektivně stanovit nedá. Jak kdy. „Mohou nastat situace, kdy chybí určitá krevní skupina, ale protože základna dárců je dostatečně široká a navíc mezi s sebou transfúzní stanice v tomto ohledu spolupracují, nebývá to problém. Obecně se ale dá říct, že méně může být krve 0 minus, což jsou univerzální dárci, případně krevní skupiny B, které je v populaci méně," vysvětlila Vlasta Musilová.

Lidský organismus se se ztrátou necelého půl litru krve, o který v odběrové místnosti přijde nejdéle do deseti minut, vyrovná rychle. Dárce proto nemusí dodržovat speciální šetřící režim, stačí, když se v den odběru vyvaruje větší fyzické námahy.

Autor: Lenka Mašová

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení